Meciuri strânse şi seară fără goluri, în Liga Campionilor

În deplasare la Lyon, FC Barcelona a înregistrat primul meci fără gol marcat în acest sezon din UEFA Champions League. De cealaltă parte, Lyon a ajuns la 6 egaluri consecutive în această competiţie.

Francezii au dominat în debutul întâlnirii şi au ratat două ocazii mari în primele 10 minute, Ter Stegen a fost providenţial la şuturile lui Aouar şi Terrier, iar a doua oară a fost ajutat şi de transversală.

Până la pauză, Ousmane Dembele a irosit două şanse mari la poarta lui Anthony Lopes.

În repriza a doua, Barcelona a avut iniţiativa. Messi a trimis puţin peste, iar Suarez puţin pe lângă. Cea mai mare ocazie a venit pe final. Busquets a prins poarta, dar Lopes a intervenit extraordinar.

S-a terminat 0-0, iar catalanii rămân fără victorie în deplasare în fazele eliminatorii din UCL din 2016. Soarta calificării în sferturile de finală se va decide pe Camp Nou, pe 13 martie.

Fanii de pe Anfield au fost din nou la înălţime. Oamenii lui Klopp nu le-au dat însă motive de bucurie, în turul optimilor UEFA Champions League dintre Liverpool și Bayern Munchen, încheiat la egalitate, 0-0.

Liverpool a ratat prima ocazie în meciul cu Bayern prin Salah. La faza următoare, Lewandowski l-a scos în evidenţă pe Alisson. Mane a fost ghinionistul serii. Mai întâi, atacantul senegalez a şutat imprecis dintr-o poziţie excelentă. Apoi, a încercat să îl învingă pe Neuer cu o reluare spectaculoasă.

În partea secundă, gazdele au avut emoţii doar la şutul lui Gnabry. Bayern a scăpat cu faţa curată pe final. Mane a avut din nou şansa să aducă victoria pentru Liverpool.

S-a terminat 0-0, iar echipa care va merge în sferturile UEFA Champions League se va decide în returul de pe 13 martie, în direct pe Digi Sport. (digisport.ro)