Meciuri strânse în sferturile de finală din Europa League

Anderlecht i-a ţinut piept lui Manchester United, în turul sferturilor Europa League.

Cu Nicolae Stanciu titular, belgienii au primit gol în minutul 37 de la armeanul Henrikh Mkhitaryan.

Alexandru Chipciu a fost introdus în minutul 58, iar Stanciu a fost înlocuit şase minute mai târziu.

Anderlecht a egalat în minutul 86, prin Leander Dendoncker, la numai câteva minute după ce Fellaini a ratat şansa de a puncta pentru 2-0.

Davy Klaasen a fost „călăul” germanilor de la Schalke. A înscris ambele goluri ale lui Ajax în victoria cu 2-0 care duce trupa din Amsterdam aproape de semifinalele Europa League.

Cel mai spectaculos meci al zilei s-a jucat în Spania, unde Celta a învins cu 3-2 pe Genk. Belgienii au deschis scorul la Vigo, însă ibericii au întors spectaculos scorul şi au încheiat prima repriză cu avantaj de două goluri, 3-1. Genk a mai punctat însă o dată în partea secundă şi continuă să spere la calificare.

Seara de UEL a fost umbrită de incidentele de la Lyon, care au dus la întărzierea startului partidei dintre Olympique şi Beşiktaş cu 45 de minute. Pe teren, Lyon a fost condusă de turci până în minutul 83, dar au întors când nimeni nu se mai aştepta şi s-a impus cu 2-1.