Meciuri spectaculoase UTA – ASU Poli, în Liga Elitelor

Juniorii UTA-ei au disputat în weekend prima etapa din cadrul etapei preliminare a Ligii Elitelor U17 și U19. Adversari au fost juniorii rivalei ASU Poli Timișoara.

În primul meci disputat juniorii U19, conduși de pe margine de Costel Bogoșel, Mihai Petcuț și Sandu Țamboi, au învins echipa din județul vecin. UTA a deschis scorul în minutul 20, atunci când Teodorovici a trimis o pasă lobată, iar Gruiescu a marcat cu capul peste portar. Scorul primei reprize a rămas 1-0, în ciuda numeroaselor ocazii irosite de utiști.

În repriza a doua meciul s-a mai echilibrat, poliștii reușind egalarea în minutul 55, în urma unui contraatac. Antrenorii UTA-ei au făcut însă o mutare câștigătoare, introducând-ul în teren pe Obrad, care a reușit în minutul 83 să marcheze golul victoriei După un aut de pe partea dreaptă, Petcuț prelungește cu capul o minge în careul advers, iar Obrad înscrie în plasa adversă.

UTA U19 face parte din seria 16 a Etapei Preliminare, alături de ASU Poli Timișoara, CFR Simeria, LPS Sebeș, Dacia Orăștie și CS Hunedoara. Echipa de pe primul loc va merge mai departe în Liga Elitelor.

UTA: Creța – Popa, Sabău, Onuțan, Tudor, Nagy, Moraru, Teodorovici, Covaci, Gruiescu, Petcuț
A mai jucat: Obrad.
Rezerve: Debre, Stan, Frai, Mohaci, Gabrilă.

În al doilea meci disputat pe terenul din Sânnicolaul Mic, copiii antrenați de Mircea Aslău au reușit o remiză, 1-1 în compania juniorilor U17 de la ASU Poli Timișoara. În prima parte nu putem consemna mari realizări, poate doar observația că adversarii au avut o posesie mai bună. Cu toate acestea, la pauză scorul a rămas alb.

Din seria UTA-ei U17 din cadrul Etapei Preliminare fac parte ASU Poli Timișoara, CFR Simeria, LPS Sebeș, Dacia Orăștie și CS Hunedoara.

UTA: Iucie – Căciulă, Turc, Merca, Râpaș, Maier, Cocriș, Vulturar, Gădărici, Jula, Moldovan C.
Au mai jucat: Moldovan B. (63), Nicoară (69), Aslău (80).
Rezerve: Manea, Găină, Palea, Nădăban. (uta-arad.ro)