Marocul scrie istorie: este prima echipă africană calificată în semifinalele Cupei Mondiale!

Selecţionata Marocului a devenit prima echipă africană calificată în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal, după ce a învins neaşteptat echipa Portugaliei cu scorul de 1-0 (1-0), sâmbătă, pe Al Thumama Stadium din Doha, în sferturile de finală ale ediţiei din Qatar. ”Leii din Atlas” au scris istorie în Qatar, Youssef En-Nesyri (42) marcând unicul gol al partidei, una în care lusitanii au dezamăgit, fiind departe de evoluţia din partida cu Elveţia (6-1). Seleccao, campioana europeană din 2016, a dominat jocul de la un capăt la altul, şi-au creat o serie de ocazii, însă a fost lipsită de inspiraţie şi de un dram de noroc, pierzând din cauza unei singure greşeli, comisă de portarul Diogo Costa. Marocanii au fost din nou impecabili în defensivă, cum au demonstrat şi în partida cu Spania. Portugalia a ratat şansa de a juca a treia sa semifinală de Cupă Mondială, după cele din 1966 şi 2006. Marocanii nu au încasat gol de la adversari până acum la turneul fin Qatar, singurul gol primit fiind un autogol al lui Nayef Aguerd, în meciul cu Canada (2-1). În semifinale, echipa Marocului va juca împotriva învingătoarei dintre Franţa, campioana mondială en titre, şi Anglia, pe 14 decembrie.

Cristiano Ronaldo, între recorduri și dezamăgire: a părăsit în lacrimi arena mondială!

Portughezul Cristiano Ronaldo a egalat sâmbătă recordul mondial de selecţii în echipa naţională, deţinut de kuweitianul Bader Al-Mutawa (196 de meciuri), informează AFP. Ronaldo a fost introdus în joc în minutul 51 al partidei Portugalia – Maroc, din sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, ediţia 2022. Cvintuplul câştigător al Balonului de Aur, în vârstă de 37 de ani, a disputat primul său meci pentru naţionala Portugaliei în august 2003, la 18 ani. Ronaldo este singurul fotbalist din istorie care a marcat cel puţin un gol la cinci ediţii ale Cupei Mondiale. Portughezul deţine, de asemenea, recordul mondial de goluri marcate la echipa naţională (118), fiind şi golgheterul all time al Ligii Campionilor europeni (140). Ronaldo a părăsit în lacrimi arena, aceasta fiind ultima sa prezență la o Cupă Mondială.