Portugalia a dat recital în fața Elveției, iar Gonçalo Ramos a fost eroul lusitanilor!

Portugalia a oferit un spectacol în optimile Campionatului Mondial 2022, câștigând la scor de tenis, 6-1 cu dezamăgitoarea Elveția! Iar lăsarea starului Cristiano Ronaldo pe bancă a fost mutarea câștigătoare a lui Fernando Santos, căci înlocuitorul său, Gonçalo Ramos, a fost eroul lusitanilor. Puștiul de 21 de ani al celor de la Benfica a reușit „tripla”, în minutele 7, 51 și 67, egalând un record vechi de 20 de ani. În 2002, neamțul Klose a fost precedentul debutant ca titular la un Campionat Mondial ce reușește să înscrie de trei ori. Scorul pauzei fusese stabilit de fundașul Pepe, care a devenit cel mai în vârstă marcator din eliminatorii la Mondiale (39 de ani și 283 de zile). Pe lista marcatorilor au mai apărut Guerreiro  (55) și Rafa Leao (90+2). Akanji punctase pentru naționala Țării Cantoanelor la 4-0, în minutul 58.

Vineri, 9 și sâmbătă, 10 decembrie, se joacă sferturile de finală ale Mondialului, după următorul program:

Croația – Brazilia, 9 decembrie, ora 17:00

Olanda – Argentina, 9 decembrie, ora 21:00

Maroc – Portugalia, 10 decembrie, ora 17:00

Anglia – Franța, 10 decembrie, ora 21:00.