Marocanii au învins Belgia și promit un Mondial de neuitat, iar nemții rămân în „cărți” pentru optimi!

După o zi de sâmbătă fără surprize la Cupa Mondială de fotbal din Qatar, rezultatele neașteptate au revenit în a doua zi a weekendului. Surclasată de Spania cu 7-0, Costa Rica a răsturnat calculele hârtiei și a răpus Japonia, cea care bătuse Germania în runda inaugurală. Niponii au dominat copios, dar au făcut-o lent și previzibil, iar la singura șansă de poartă, costaricanii au dat lovitura și le-au făcut nemților un cadou de Mondiale! O oră mai târziu, Marocul a pus la respect Belgia și a declanșat fiesta chiar la Bruxelles, unde s-au înregistrat incidente pe tot parcursul zilei, nord-africanii sărbătorind în stradă marele triumf. Canada a condus Croația, lăsând impresia unei alte surprize, dar vicecampioana mondială en-titre a reacționat cu un „poker” și este prima în Grupa F. Printre candidatele la trofeu, Spania și Germania și-au împărțit punctele, rezultat de anticipat după înfrângerea Japoniei, care convenea ambelor naționale.

Morata a ajuns în Top 5 marcatori din istoria Spaniei

„Panzerelor” nu le rămâne acum decât să bată Costa Rica la cel puțin două goluri diferență pentru a juca în optimi, fiind greu de crezut că Spania va pierde cu Japonia. Luis Enrique a fost extrem de inspirat în derby-ul cu nemții. Abia intrat pe teren în minutul 54, Alvaro Morata a reușit să deschidă scorul pentru iberici ș a ajuns la 29 de goluri pentru naționala Spaniei, egalându-l pe legendarul Hierro. David Villa este lider la acest capitol, cu 59 de reușite, urmat fiind de Raul (44), Fernando Torres (38), David Silva (35), iar locul 5 e împărțit de Morata și Hierro. Nemții au fost salvați de Fullkrug, care a egalat în minutul 83, aducând astfel primul punct pentru campioana mondială din 2014.