Marius Copil, victorie după un an! Arădeanul joacă la challengerul de la Quimper

Tenismanul arădean Marius Copil l-a învins, duminică, pe italianul Stefano Napolitano cu 7-6 (6), 3-6, 6-3, în primul tur al calificărilor turneului challenger de la Quimper (Franţa), dotat cu premii totale de 88.520 euro. Copil (30 ani, 216 ATP) l-a învins pe Napolitano (25 ani, 279 ATP) după ceva mai mult de două ore de joc, arădeanul legitimat la Dinamo trecându-şi în cont zece aşi. În ultimul tur al calificărilor, Copil îl va înfrunta în această dimineaţă pe francezul Tristan Lamasine (27 ani, 249 ATP). Marius Copil  are amintiri plăcute de la Quimper, unde în 2013 a câștigat turneul challenger, după ce l-a învins în finală cu de 7-6 (9), 6-4, pe francezul Marc Gicquel.

Arădeanul nu mai câştigase de un an de zile în circuituL ATP, cel mai recent succes datând tocmai din primul tur al calificărilor Australian Open 2020, 3-6, 7-6(1), 7-6(8) cu taiwanezul Tung-Lin Wu. Tot atât de adevărat este că în toată aceasta perioadă, Copil a jucat doar şase meciuri. Motivul este deja binecunoscut, pandemia de coronavirus stopând luni bune şi tenisul de cel mai înalt nivel.