Marius Copil a fost eliminat dramatic la Stockholm

Marius Copil a fost învins de germanul Jan-Lennard Struff cu 6-7 (2), 6-4, 7-6 (12), în primul tur al turneului ATP de la Stockholm, dotat cu premii totale de 589.185 de euro.

Copil (27 de ani, 74 ATP) a ratat trei mingi de meci în faţa germanului Struff (27 ani, 49 ATP), care a încheiat conturile după două ore şi 11 minute.

În setul decisiv, Marius Copil a fost condus cu 2-0, dar apoi a întors scorul (3-2), a avut 5-4 şi 6-5, dar partida a ajuns în tie-break, unde Struff a reuşit să transforme a şasea sa minge de meci.

Fiecare jucător a avut câte 15 aşi, Copil a făcut opt duble greşeli, iar Struff patru, românul având un procentaj foarte scăzut la primul serviciu pus în teren (42%).

Arădeanul are acum 4-2 în meciurile directe cu Struff, pe care l-a mai învins în 2013, în turul al doilea al calificărilor la Miami, cu 7-5, 6-4, în 2015, în optimi la Bratislava, cu 6-4, 6-3, în 2017, în turul al doilea al calificărilor la Rotterdam, cu 6-3, 6-4, şi în primul tur la Dubai, cu 6-4, 6-2.

Struff se mai impusese în 2013, în semifinale la Geneva, cu 6-4, 6-1.

Copil va primi 5.960 de euro pentru participarea la turneul din capitala Suediei. (digisport.ro)