Marius Copil este sfertfinalist la turneul challenger de la Lugano

Marius Copil s-a calificat în sferturile de finală ale turneului challenger de la Lugano (Elveţia), dotat cu premii totale de 45.730 de euro, în urma unei victorii facile cu finlandezul Otto Virtanen, scor 6-1, 6-4. Tenismanul arădean (31 ani, 257 ATP) s-a impus în 65 de minute în faţa tânărului său adversar (20 ani, 412 ATP). Arădeanul a reuşit patru aşi şi nu a comis nicio dublă greşeală, salvând toate cele trei mingi de break create de Virtanen.

Copil şi-a asigurat un cec de 1.260 de euro şi 16 puncte ATP, iar în sferturi îl va întâlni pe câştigătorul dintre francezul Pierre-Hugues Herbert (31 ani, 134 ATP), al patrulea favorit şi olandezul Tim van Rijthoven (24 ani, 179 ATP), meci programat în această seară, de la ora 20. (agerpres)