MARIUS COPIL E LA UN PAS DE TABLOUL PRINCIPAL LA WIMBLEDON!

Marius Copil (174 ATP) s-a calificat astăzi pentru prima oară în carieră în turul al treilea al calificărilor de la Wimbledon, după o victorie în două seturi, scor 7-5, 6-4 în faţa francezului Kenny De Schepper (139 ATP), după doar o oră şi 12 minute. Copil a câştigat în primul set de trei ori pe serviciul adversarului, întorcând de la 2-4 pentru francez, pentru ca în setul doi să facă break la 2-2, suficient pentru a câştiga meciul. România nu a mai avut niciun reprezentat pe tabloul principal de la Wimbledon în ultimii doi ani, astfel că tenismanul arădean are ocazia de a readuce tenisul masculin românesc în prim-plan.
Favorit în play-off-ul calificărilor
Marius Copil, legitimat la CSM Arad, are o şansă bună de ajunge pe tabloul principal de la Wimbledon, în turul trei, decisiv, urmând să joace cu Thomas Fabbiano (Italia, 114 ATP), tenismen care nu se descurcă foarte bine pe iarbă. Ultimul român care a jucat pe tabloul principal de la Wimbledon a fost Adrian Ungur, în 2013, acesta pierzând în primul tur, 1-3 la seturi cu Benoit Paire. Marius Copil şi-a asigurat un cec în valoare de 15.000 de lire sterline, premiul urmând să se dubleze în cazul unei victorii în turul trei al calificărilor.