MARIUS COPIL A RATAT LA MILIMETRU CALIFICAREA PE TABLOUL PRINCIPAL

by Calin Moga

Marius Copil a pierdut la o minge accederea pe tabloul principal al turneului ATP de la Zagreb, turneu dotat cu premii în valoare de 494,310 de euro şi desfăşurat pe suprafaţă hard. În ultimul meci al calificărilor l-a întâlnit pe ucrainianul Illya Marchenko, numărul 134 în clasamentul ATP, meciul s-a desfăşurat pe durata a trei seturi. După ce a pierdut cu 6-4 primul set, arădeanul a câştigat setul secund cu 7-6, la tie-break. În ultimul set ucraineanul a condus cu 5-2 dar Marius Copil şi-a revenit egalând la 6-6. La tie-break ucrainianul Illya Marchenko a câştigat cu 7-5, Marius Copil servind 17 aşi pe toată durata partidei. Pentru acest meci Marius Copil a încasat 730 de euro şi 6 puncte ATP.