Marius Copil a avansat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Portimao

Marius Copil s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Portimao (Portugalia), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, după ce a dispus de austriacul Maximilian Neuchrist cu 6-4, 6-7 (6), 7-6 (7). Copil (31 ani, 260 ATP), principalul favorit, a avut nevoie de două ore şi 36 de minute pentru a câştiga în faţa lui Neuchrist (30 ani, 493 ATP). Tenismenul arădean a reuşit 18 aşi, dar a comis şi 7 duble greşeli, în timp ce austriacul a avut 6 aşi şi 4 duble greşeli. Cei doi s-au mai întâlnit în 2010, la un turneu challenger la Salzburg, când Neuchrist a profitat de abandonul lui Marius la scorul de 7-6 (6), 1-0, în calificări.

Marius Copil a avut un meci greu şi în primul tur, câştigând în faţa germanului Sebastian Fanselow (30 ani, 349 ATP), venit din calificări, cu 6-7 (3), 6-3, 6-4, după două ore şi 4 minute. Următorul adversar al lui Copil va fi brazilianul Gabriel Decamps (22 ani, 385 ATP). (agerpres)