Marius Copil a abandonat în primul tur, la US Open

Tenismanul Marius Copil a abandonat, din cauza unor probleme medicale, în setul al treilea al meciului cu croatul Marin Cilic, la scorul de 7-5, 6-1, 1-1 în favoarea adversarului său, marţi, în primul tur al Openului Statelor Unite, dotat cu premii totale de 53 milioane dolari.

Cilic, favoritul numărul 7 al competiţiei de la Flushing Meadows, îl va avea ca adversar în turul următor pe polonezul Hubert Hurkacz, venit din calificări, care a profitat la rândul său de abandonul italianului Stefano Travaglia, în setul al patrulea, la scorul de 6-2, 2-6, 7-6 (8/6), 3-0.

Copil, care l-a condus pe Cilic cu 5-1 în primul set, având şi două mingi de set la 5-4, a fost recompensat cu un cec în valoare de 54.000 dolari şi 10 puncte ATP pentru participarea la ultimul turneu de Mare Şlem al anului.