Mara Guler, recordmenă la Mondialul de alergare 24 de ore

by Rusu Flavius

Sportiva Mara Guler (CS Universitatea Arad) a obţinut o performat la Campionatul Mondial de alergare 24 ore din Franţa. Valoroasa alergătoare a clubului condus de Ovidiu Şerban a stabilit un nou record naţional, a „înghiţit” cu 14 kilometri mai mult, precedenta performanţă aparţinându-i tot ei.

Cu 229,3 km alergaţi pe parcursul a 24 de ore, Mara Guler s-a clasat pe locul 13 în ierarhia generală feminină, rezultat care a propulsat-o în Categoria A (cea mai înaltă) a sportivilor de anduranţă la nivel de mondial. Mara a pus umărul şi la o clasare onorabilă a echipei României în ierarhia pe naţiuni, locul 9.

„Aş dori să mulțumesc din suflet unor oameni care m-au însoțit în cel mai lung ultramaraton al vieții mele: prietenii mei dragi Iulia, Denisa, Vasile, care ne-am antrenat și ne vom antrena mereu pe malul Mureșului, dar şi clubului CS Universitatea Arad, care a fost întotdeauna alături de mine la bine și greu”, a spus Mara Guler.