Manchester City și Real Madrid au câștigat primele meciuri din optimile Ligii Campionilor

Manchester City, deţinătoarea trofeului, a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe FC Copenhaga cu scorul de 3-1 (2-1), marţi seara, în deplasare, în prima manşă a optimilor de finală. City s-a impus prin golurile marcate de Kevin De Bruyne (10), Bernardo Silva (45+1) şi Phil Foden (90+2), respectiv Magnus Mattsson (34). Fără să forțeze prea mult, Manchester City a dus, cu acest succes, recordul unei echipe engleze la 21 de meciuri consecutive fără înfrângere în cupele europene. Manşa secundă va avea loc pe 6 martie, la Manchester.

Real Madrid a învins-o pe RB Leipzig cu scorul de 1-0, în deplasare, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Diferenţa a fost făcută de golul marcat de Brahim Diaz (48), la capătul unei acţiuni personale. Nemții au avut un gol marcat de Sesko, dar anulat în minutul 2 pentru un ofsaid, fază controversată și contestată de gazde la final. Olmo (51, 71), Xavi Simons (81), Benjamin Sesko (81) au ratat cele mai mari ocazii ale gazdelor. Manşa secundă se va juca în data de 6 martie, pe ”Santiago Bernabeu”.