Man și-a trecut în cont o bară, iar Parma nu a reușit decât o remiză cu Cosenza

Parma a reușit doar o remiză cu Cosenza, 1-1, marți seară, în etapa intermediară din Serie B. Gazdele au deschis repede scorul, prin Cyprien, în minutul 2, dar Camporese a egalat în minutul 40. Formația arădeanului a rămas în zece oameni în minutul 70, când Balogh a văzut al doilea galben. Dennis Man a avut o bară în final, iar publicația locală Parma Live a scris că „ratarea lui a cântărit greu, cu siguranță va visa acea bară la noapte. Spre deosebire de acum câteva săptămâni, când putea face totul, acum pare să fi intrat într-o ușoară fază de declin în plan fizic”. Schimbat în minutul 85, Man a primit nota 5 de la jurnaliștii Parma Live.

Avans încă important în clasamentul din Serie B

Îmbucurător este că fostul atacant al UTA-ei și-a revenit după accidentarea musculară suferită etapa trecută și a fost apt încă de la acest meci. Mihăilă a bifat și el o evoluție modestă și a primit nota 5,5. Parma este lider în Serie B, cu 56 de puncte, dar pierde teren față de urmăritoare. Cremonese și Como au bătut în deplasare și s-au apropiat la șase, respectiv șapte puncte. Venezia are un meci în minus și cu un succes poate urca pe doi, la cinci puncte de Parma.