Man obţine prima victorie cu „Parma Romena”! Arădeanul, assist pentru Mihăilă

Valentin Mihăilă a înscris pentru Parma din pasa lui Dennis Man, în meciul câştigat acasă cu AS Roma, scor 2-0, duminică, în etapa a 27-a a campionatului de fotbal al Italiei. Mihăilă a deschis scorul în minutul 9, fructificând o centrare de pe dreapta a compatriotului său. Potrivit statisticianului Opta, a fost pentru prima oară din sezonul 2004-2005 când un român a pasat decisiv pentru golul altui român în Serie A. Parma a punctat din nou în minutul 55, când Hernani a transformat un penalty. Mihăilă, care a fost înlocuit în min. 82, are două goluri consecutive în Serie A. Man, integralist în această partidă, a ratat o ocazie uriaşă în min. 48. Jucătorul venit de la FCSB nu a înscris deocamdată în campionatul Italiei.

Dennis Man, integralist în faţa Romei: pasă de gol şi o ocazie uriaşă!

Mihăilă şi Man au fost convocaţi de selecţionerul Mirel Rădoi pentru meciurile pe care naţionala României le va disputa la sfârşitul acestei luni în preliminariile Cupei Mondiale 2022. Parma a obţinut un succes foarte important în lupta pentru evitarea retrogradării. Echipa are 19 puncte şi se află pe locul 19, penultimul, la 3 puncte de poziţia a 17-a, prima deasupra zonei retrogradării, pe care se află Cagliari, echipa lui Răzvan Marin. (agerpres)