Man a rezistat doar o repriză în faţa Interului, în primul său meci ca titular la Parma

Dennis Man a fost titularizat aseară de Roberto D’Aversa, chiar împotriva liderului din Serie A. Penultima în clasament şi în mare criză de formă, Parma a primit vizita celor de la Inter Milano, iar antrenorul emilienilor a decis să îl titularizeze pe atacantul arădean. Fostul fotbalist al UTA-ei şi al celor de la FCSB a făcut tandem în atacul gazdelor cu francezul Karamoh şi s-a zbătut mult, implicându-se în joc, fără însă a reuşi lucruri notabile. A cerut un penalty chiar în primele minute, infirmat de cei de la VAR, pentru ca în minutul 27 să se ciocnească de masivul fundaş al mlanezilor, Bastoni, lovitură pe care avea să o resimtă pe parcursul primei reprize. Comoţionat, Man s-a prăbuşit pe gazon în două rânduri, dar D’Aversa nu l-a schimbat decât la pauză. Chiar pe finalul primei părţi, Kucka a centrat de partea stângă, iar Man a reluat pe spate cu capul, la o jumătate de metru pe lângă bara din stânga lui Handanovic. Man avea să fie schimbat la pauză de conaţionalul Mihăilă. După 0-0 la pauză, Inter a făcut diferenţa în repriza secundă, prin dubla lui Alexis Sanchez (54 și 62), replica venind din partea lui Hernani, în minutul 71.

Emilienii sunt tot mai aproape de Serie B

Inter se desprinde în fruntea clasamentului din Serie A, la şase puncte de Milan şi la zece de Juve (n.n. cu un joc mai puţin), având şanse mari să întrerupă seria de invincibilitate a torinezilor, cu nouă titluri la rând! În schimb, Parma lui Man bifează cel de-al 16-lea meci la rând fără victorie și e tot mai aproape de Serie B. De când arădeanul s-a transferat la Parma, „brânzarii” au înregistrat patru înfrângeri şi două egaluri în ultimele şase partide, ocupând locul 19, penultimul, cu doar 15 puncte, la şase lungimi distanţă de prima poziţie de peste linia retrogradării, pe care stă Cagliari.