Man a marcat în victoria inutilă a României: „tricolorii” retrogradează în al treilea eșalon din Liga Națiunilor!

Naționala de fotbal a României a învins Bosnia și Herțegovina cu scorul de 4-1, în cadrul etapei a 6-a din Liga Națiunilor, ultima a grupei a treia din Liga B, dar victoria are un gust amar. „Tricolorii” s-au trezit prea târziu și nu au putut evita retrogradarea în a treia divizie valorică, terminând pe ultimul loc în grupă, la egalitate de puncte cu Muntenegru, dar cu rezultate directe inferioare. Aseară, în Giulești, arădeanul Dennis Man a reușit cel de-al cincelea său gol în tricoul naționalei mari. Atacantul Parmei a marcat primul gol al partidei, fază ce a avut nevoie de sistemul VAR, după ce tușierul a ridicat eronat fanionul pentru ofsaid. Pușcaș a reușit „dubla”, iar Rațiu a marcat și el o dată pentru echipa lui Edi Iordănescu. Atacantul lui Inter Milano, Edin Dzeko, a înscris golul de onoare al bosniacilor, veniți la București cumva relaxați și cu o echipă formată din multe rezerve, asta în condițiile în care deja câștigaseră grupa. Am stat din nou degeaba la mâna altora, asta pentru că retrogradarea „tricolorilor” a venit ca urmare a faptului că Muntenegru a pierdut acasă, 0-2, cu Finlanda, gazdele evoluând încă din prima repriză în inferioritate numerică.

Utiștii Vukcevic și Pop au bifat și ei minute, intrând în repriza a doua

Pentru muntenegreni a evoluat și Marko Vukcevic, fundașul dreapta al UTA-ei, intrat pe gazon în minutul 62. În ciuda înfrângerii, Bosnia câștigă grupa a treia din Liga B de Nations League, cu 11 puncte, urmată de Finlanda, 8 puncte, Muntenegru și România, ambele cu 7 puncte. Naționala țării noastre va avea, de acum, în Liga Națiunilor, adversare precum Insulele Feroe, Luxemburg, Lichtenstein sau Kosovo, ajungându-se practic în cel mai rușinos moment din istorie. Altfel, pe teren a fost luni și utistul Rareș Pop, în duelul amical al naționalelor U21, de tineret, România – Spania 1-1, din cadrul Turneului celor 4 Națiuni. Mijlocașul ofensiv al „Bătrânei Doamne” a intrat pe gazon la începutul reprizei secunde în locul lui Manolache, iar arădeanul Melniciuc a evoluat și el în ultima jumătate de oră în atacul României. Golul „tricolorilor” a purtat semnătura lui Mazilu.

Sursă foto: Sport Pictures