Man a marcat golul victoriei, Parma se menține în lupta pentru promovarea în Serie A!

Parma a reușit să o învingă astăzi pe Cagliari, scor 2-1, în cadrul etapei cu numărul 34 din Serie B, după un gol superb al arădeanului Dennis Man. Cagliari a deschis scorul prin Lapadula, însă gazdele au întors soarta meciului în a doua repriză prin reușitele lui Franco Vazquez și a fotbalistului lansat în fotbalul mare de UTA. Intrat pe teren în minutul 72 în locul lui Balogh, Man a făcut faza meciului. Mijlocașul naționalei a luat pe cont propriu o acțiune în flancul drept, a trecut de mai mulți adversari și a șutat la vinclu din interiorul careului, fără nicio șansă pentru portarul advers. Celălalt român din lotul Parmei, Valentin Mihăilă, a obținut un penalty în prelungiri, pe care însă tot el l-a ratat.

Arădeanul a fost decisiv și a înscris un gol de senzație

În urma acestei victorii, Parma urcă pe locul 5 al clasamentului, cu 51 de puncte, devansând-o chiar pe adversara din această etapă. Poziția îi asigură accederea în play-off, mai exact în sferturi de finală, dar echipa lui Man e la doar două puncte în spatele lui Sudtirol, locul 4 ducând în semifinalele din play-off. Frosinone și Genoa ocupă primele două poziții, direct promovabile și se pot gândi deja la Serie A, avansul față de ocupantele locurilor 3 și 4 , cu doar patru etape înainte de final, fiind consistent.