Man a început noul an cu o bară: Parma se încurcă de codașa Ascoli!

Parma a debutat cu stângul în noul an, doar 1-1 pe teren propriu cu codașa Ascoli și pierde două puncte în fața principalelor urmăritoare, Venezia și Como, ambele câștigătoare în etapa din weekend. Arădeanul Dennis Man a fost integralist pentru liderul din Serie B și a avut o bară la ultima fază a meciului. Botteghin a punctat pentru 0-1 după exact o oră de joc, iar Parma a egalat după 10 minute în urma autogolului lui E. Viviano. Man a nimerit transversala cu o lovitură de cap în cel de-al 5-lea minut de prelungire. La aceeași fază, echipa lui Pecchia a cerut penalty pentru un henț în careul celor de la Ascoli.

A nimerit transversala, la ultima fază a meciului

Chiar dacă nu a marcat, fotbalistul format de UTA a fost printre cei mai buni de pe teren. Presa italiană l-a notat cu 6,5 și a scris că: ”I-a lipsit atingerea decisivă și precizia șutului”. Agenția Parmalive.it l-a notat cu 6,5. Parma acumulează 42 de puncte și e la patru lungimi în fața celor de la Venezia și Como. Trupa lui Man deschide runda cu numărul 19 din Serie B cu o deplasare la Genoa, cu Sampdoria, abia pe 13 în Serie B.