MAJORETELE ARĂDENE AU URCAT PE PODIUM ÎN GRECIA

Recent a fost organizată, în Grecia (insula Evia), prima editie a Campionatului International de Majorette si Twirling.
Au participat sportive de la mai multe cluburi, din Ungaria, Romania si Serbia. Concursul a fost organizat si sustinut de oficialitatile locale din Edipsos, prin acest concurs ei dorind sa promoveze aceasta ramura sportiva pe plan local si national. Concursul a fost o reusita si a reprezentat o ultima etapa de pregatire a sportivilor inaintea Campionatului European din Anglia, luna octombrie .
Sportivii de la Clubul Sportiv Mistral Arad s-au clasat pe primul loc la traditional si exhibition grup, de asemenea cu medalii de aur s-a intors si Rebeca Varga la rythmik twirl juniori, Davina Nascu la rythmik twirl cadeti, Miruna Crisan, la accesorii solo cadeti. Pe locul doi s-a clasat Daria Haristiade, la rythmik twirl junior si Corina Ijac, la rythmik twirl seniori. Pe locul trei s-a clasat Anita Corlan, la solo pompon juniori.
In perioada 6 – 10 octombrie se desfasoara Campionatul European de Majorete in orasul Crawley, Anglia. La acest Campionat European s-au calificat si sportivii Clubului Sportiv Mistral din Arad la doua sectiuni de grup: traditional si exibition juniori, unde evolueaza 14 fete. Trei sportivi la catogoria cadeti vor reprezenta Romania la accesorii solo.
Altfel, Clubul Sportiv Mistral face inscrieri din 13 septembrie la grupele de incepatori in zilele de marti si joi intre orele 15.30 – 18, la sala de sport a Colegiului Csiky Gergely, primele doua antrenamente fiind gratuite.