MAI E MULT PANA DEPARTE: SEPSI SFANTU GHEORGHE – UNIV.GOLDIS ICIM 70-65

Univ.Goldiş ICIM a pierdut derby-ul de la Sfântu Gheorghe, echipa arădeană acumulând deja două înfrângeri în doar patru meciuri disputate în actualul sezon al Ligii Naţionale de baschet. „Galben-albastrele” nu au jucat tocmai rău în fieful contracandidatei la titlu, dar nu au ştiut să gestioneze finalul de meci, aşa cum o fac de obicei echipele mari. Sepsi şi ICIM au mers cap la cap în primele două sferturi, iar la pauza mare s-a intrat cu avantaj minim de partea gazdelor, 34-30. Cu doar trei jucătoare în mână bună, Reid, Hadzovic şi McCarthy, arădencele au dat impresia, în sfertul trei, că pot întoarce soarta jocului, apropiindu-se la un singur punct după 30 de minute, 49-48. Trioul Evans – Părău – Marshall avea însă să facă diferenţa în ultimul sfert, atunci când trupa lui Jose Araujo nu a mai găsit drumul spre coş timp de patru minute, suficient pentru ca gazdele să îşi asigure o victorie fără emoţii.

Diferenţa s-a făcut în ultimul sfert

De la 53-51, în minutul 32, a urmat desprinderea lui Sepsi, 61-51, scor de la care favoritele publicului nu mai aveau cum să piardă meciul. S-a terminat 70-65, la capătul unei partide cu lumini şi umbre pentru Univ.Goldiş ICIM, care mai are mult de lucru până la realizarea obiectivului – câştigarea campionatului. În schimb, Sepsi îşi păstrează parcursul fără greşeală din acest început de sezon, cu victorii importante, împotriva echipelor din Alba Iulia, Braşov, Târgovişte şi Arad. Încă fără un lider autentic în teren (n.n. Stoenescu e departe de forma şi implicarea arătată pe când evolua la Târgovişte) şi cu 26 de mingi pierdute, echipa arădeană se consolează cu înfrângerea la limită, în speranţa unui meci retur mult mai bun în Polivalenta arădeană.

Următorul meci, cu Alexandria

Etapa a 5-a a mai consemnat rezultatele: CSBT Alexandria – „U” Cluj-Napoca 55-59, CSU Alba Iulia – CSM Târgovişte 87-71 şi Phoenix Galaţi – Rapid Bucureşti 89-45. În clasament conduce Sepsi, cu 10 puncte, urmată de Alba Iulia şi Phoenix, cu 9, respectiv 8 puncte. Aradul e abia pe şase, cu 6 puncte, dar cu un meci mai puţin disputat decât primele trei clasate. Următorul meci al arădencelor e programat sâmbătă, de la ora 11, împotriva celor de la CSBT Alexandria.

Sepsi – Univ.Goldiş ICIM 70-65 (20-18, 14-12, 15-18, 21-17)

Sf.Gheorghe: Evans 20, Părău 15 (1×3), Marshall 11 (1×3), Tavic 10, Jeffrey 8, Louis 3, Lazăr 2, Faleru 1. A mai jucat: Kilin.

Arad: Reid 20, Hadzovic 13 (1×3), McCarthy 12, Gill 7, Stoenescu 5 (1×3), Dyer 4, Karakasevic 4. A mai jucat: Laza.