Madrilenele Real şi Atletico îşi dispută Supercupa Europei

Real Madrid şi Atletico Madrid luptă în această seară, la Tallinn, pentru primul trofeu continental al sezonului, Supercupa Europei.

Marile rivale din capitala Spaniei reeditează în capitala Estoniei finalele din Liga Campionilor din 2014 şi 2016. „Galacticii” au triumfat în ambele. În urmă cu patru ani au câştigat cu 4-1 după prelungiri, după ce scorul la finalul celor 90 de minute era egal, 1-1.

În 2016, Real s-a impus şi mai dramatic, după loviturile de departajare. 1-1 a fost scorul atât după timpul regulamentar de joc, cât şi după prelungiri.

Real a eliminat-o pe Atletico Madrid şi la ultimul duel european, din semifinalele Ligii Campionilor din 2017, după un succes cu 3-0 pe Bernabeu şi un eşec la limită, 1-2, în deplasare.

Noul portar al lui Real Madrid, Thibaut Courtois, nu va debuta contra echipei la care a jucat între 2011 şi 2014. Nu a fost trecut pe lista pentru acest meci, iar în poarta „galacticilor” va rămâne costaricanul Keylor Navas.

Real Madrid – Atletico Madrid va fi în această seară, de la ora 22.00. (digisport.ro)