Luptătorii de la CSŞ Gloria Arad au urcat pe podium, la Cupa României

Sportivii de la CSȘ Gloria au un start foarte bun de an. În week-end-ul trecut a avut loc la Târgu Mureș, Cupa României la lupte greco romane și lupte libere feminin, competiții de la care sportivii clubului arădean s-au întors cu rezultate notabile. Cele mai importante dintre ele au fost obţinute de Daniel Rus (foto principal), medaliat cu aur la categoria 110 kilograme, asta după ce săptămâna trecută obținuse titlul de campion național şcolar la Pitești şi de Anna Maria Hotăran (foto text), care a urcat pe treapta a doua a podiumului, alegându-se cu argintul la categoria 73 de kilograme, în progres față de Campionatul Școlar de la Reșița, unde obținuse bronzul. Ioana Stoica, la 43 de kilograme, s-a clasat pe locul 5 la Cupa României de lupte libere, categoria U17. Sportivii sunt pregătiți de profesorii Ioan Coste, Ovidiu Burghelea și Răzvan Codrean.

Daniel Rus – medaliat cu aur, Anna Maria Hotăran s-a ales cu argintul

La Campionatul Național de judo U21 desfășurat la Focșani, Darius Giurgiu, la categoria 100 kilograme, a obținut un merituos loc 5. Antrenorii secţiei de judo de la CSŞ Gloria sunt Alin Moţ, Iosif Takacs, Cristian Mercea şi Luca Kunszabo. De asemenea, Cristian Gergely a obţinut locul 6 la Cupa României de haltere pentru juniori I, categoria 102 kilograme. Antrenori ai secţiei de haltere sunt Adrian Crişan şi Rareş Boldura.