Luptătorii Astrei fac performanţă chiar şi fără bani: Dorin Pârvan ţine Aradul în top!

CS Astra Arad continuă să obţină rezultate notabile în luptele greco-romane chiar şi fără susţinere financiară. Fără a fi plătiți, elevii lui Spiridon Stanciu au meritul de a fi adus medalii pentru Arad la Campionatul Național Individual de seniori. Mai exact, la Reșița, Dorin Pârvan (categoria 97 kg.) a câștigat pentru a cincea oară consecutiv titlul de campion național de seniori. Maestru al sportului, Pârvan l-a învins în finala pentru aur, cu 3-1, pe stelistul Ion Pușcașu, medaliat și el la mai multe competiții europene și mondiale. Dorin Pârvan este absolvent al Facultății de Educație Fizică și Sport al Universității „Aurel Vlaicu” din Arad și are în palmares șapte medalii europene. Alți doi luptători de la CS Astra au obținut medalia de bronz: Adrian Anton, la categoria 60 kg și Vlad Toia, la 72 kg.

Trei medalii arădene la Naţionalele Individuale de seniori

În clasamentul pe cluburi, băieții lui Spiridon Stanciu au obținut un onorabil loc 4 din 26 de cluburi participante, după SCM Bacău, Rapid şi CSU Timișoara, dar înaintea unor grupări cu tradiție, precum CSA Steaua sau Dinamo. De menționat ar fi că, în ultimii doi ani, luptătorii arădeni nu au mai luat startul în Superliga pe echipe de seniori, din lipsă de fonduri financiare. Prezența la Naţionale a fost posibilă ca urmare a finanțării prin Centru Municipal de Cultură Arad, dar e nevoie de mult mai mult pentru ca valoroșii sportivi ai lui Stanciu să nu fie tentați să plece la alte cluburi.