LUCESCU DĂ TOTUL! SE DECID FINALISTELE ÎN EUROPA LEAGUE

Șahtior Donețk se deplasează la Sevilla pentru returul semifinalei Ligii Europa. În tur, scorul a fost egal 2-2. Meciul va fi in direct pe Dolce Sport 1, de la ora 22.05, cu VIDEO și statistici în timp real pe www.dolcesport.ro. Tehnicianul Mircea Lucescu a prefatat confruntarea Sevilla – Sahtior, din mansa secunda a semifinalelor Europa League.

Mare greseala ca in repriza a doua ne-am multumit cu acel 2-1. Greseala a fost si la golul de 2-2, dar cred ca a fost o greseala a arbitrului. Ferreira nu l-a atins pe Vitolo. A stiut sa simuleze si au obtinut acel penalty de care aveau nevoie. Daca l-ar fi atins, piciorul lui Ferreira s-ar fi oprit în piciorul lui Vitolo, niciun moment nu a fost această senzație. Imi aduc aminte de 2007, tot aici am avut un meci nul, cu două penaltyuri acordate. Le-am cerut jucatorilor mei sa fie mult mai atenti, pentru ca au in fata o echipa cu o experienta extraordinara. Si care va face absolut totul pentru a obtine aceasta victorie de care are nevoie. Va fi o partida extrem de dificila. Vor avea in spatele lor un public extraordinar. Surpriza ar fi ca maine Taison sa joace la nivelul lui, in meciul tur nu a avut nici 50 la suta din potential„, a spus  Mircea Lucescu la conferinta de presa.

În manşa retur a celeilalte semifinale din Europa League, Liverpool primește în această seară, ora 22:05, vizita celor de la Villarreal, după ce în tur scorul a fost favorabil spaniolilor 1-0. Meciul este transmis în direct de Dolce Sport 2.

Managerul Jurgen Klopp este convins că Liverpool se poate califica în finala Europa League, chiar dacă a pierdut manşa tur cu Villarreal, din Spania, scor 0-1, din semifinalele competiţiei şi nu a uitat de momentele de bucurie trăite în finalul partidei cu Borussia Dortmund, din sferturi.

Managerul german Jurgen Klopp crede că Liverpool a avut o evoluţie pozitivă în cele şapte luni de când se află pe banca formaţiei din Anglia şi se poate obţine calificarea în finala Europa League, de la Basel.

Sursă: dolce-sport.ro