Luca Kunszabo, campion de seniori la judo! Trei medalii arădene pe tatami

Campionatele Naționale de judo destinate seniorilor s-au desfăşurat în perioada 25-28 martie, la Poiana Braşov, la start aliniindu-se peste 180 de sportivi din toată ţara. S-a concurat în incinta unui hotel, într-o sală imensă, pe două tatami, unde intrau doar antrenorul cu sportivul care trebuia să concureze. Sportivilor li s-au pus la dispoziție săli de încălzire, care erau dotate cu televizoare și programul care arăta când trebuie să se pregătească pentru a intra în competiție, cel mai important lucru fiind acela că toți participanții au respectat toate măsurile impuse de MTS şi Ministerul Sănătăţii. CSM Arad a obținut o medalie de argint prin judoka Beata Kabat (antrenor Ionel Lazăr), la categoria +78 kilograme. De menţionat că și celelalte fete de la CSM Arad au obținut un loc merituos, astfel că judoka Andreea Ciopraga a pierdut meciul pentru medalia de bronz, iar Larisa Halic s-a clasat pe locul 7. CS Universitatea Arad, sub coordonarea profesorului Mihai Telechi, a obținut două medalii.

Fetele au urcat şi ele pe podium: Kabat şi Podelenczki, argint!

Una de aur, prin judoka Luca Kunszabo la categoria +100 kilograme și una de argint, prin judoka Loredana Podelenczki la categoria -78 kilograme. Andrei Buda a pierdut meciul pentru medalia de bronz, iar Patricia Petras s-a clasat pe locul 7. Pentru Kunszabo este prima medalie de aur la seniori, după alte zece titluri naţionale individuale şi alte patru medalii de aur în competiţiile pe echipe la categoriile inferioare de vârstă, începând de la cadeţi până la tineret. În întrecerea seniorilor, Luca Kunszabo avea în palmares o medalie de argint şi trei de bronz. Următoarea competiție naţională va fi peste două săptămâni, finala destinată juniorilor I.