LIVIU DRAGNEA A FOST AUDIAT LA DNA IN CALITATE DE MARTOR

LIVIU DRAGNEA A FOST AUDIAT LA DNA IN CALITATE DE MARTOR

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat joi, la ieșirea din sediul DNA, că a fost chemat să dea o declarație de martor în dosarul vicepreședintelui CJ Satu Mare, Mircea Govor.

''Am fost chemat să dau o declarație de martor în dosarul lui Mircea Govor, lucru pe care l-am și făcut și am ieșit. (...) Tot ceea ce am avut de spus am spus în fața procurorului, ca martor, în această calitate. Nu mai declar nimic în plus'', a spus Dragnea.
Referitor la posibilitatea ca prezența sa la DNA să aibă legătură cu faptul că ar fi fost menționat în dosar, Dragnea a precizat că despre acest lucru trebuie întrebat procurorul și a adăugat că a fost chemat pentru că a fost într-o funcție politică la un moment dat. ''Am primit numai întrebări legate de dosarul în care e implicat Govor. (...) Îmi pare foarte rău, este un coleg de partid și îmi pare rău de orice coleg de partid care ar ajunge, să zicem, într-o asemenea situație. (...) Nu spun alte lucruri'', a afirmat liderul PSD. Întrebat dacă Victor Ponta, președinte al PSD în anul 2013, ar fi menționat în dosar și dacă este posibil să fie chemat la DNA, Dragnea a susținut că nu știe și nici nu îl interesează. Totodată, întrebat dacă presa ar trebui să fie mirată de o eventuală apariție a unor interceptări din discuții avute de el cu Govor, liderul social-democraților a replicat: ''Nu știu, mirați-vă''. Vicepreședintele Consiliului Județean Satu Mare Mircea Govor este prezentat joi Înaltei Curți de Casație și Justiție cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile. El a fost reținut miercuri seară de procurorii Direcției Naționale Anticorupție pentru mai multe fapte de șantaj și folosirea influenței de către o persoană care deține o funcție de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite.   Sursa: hotnews.ro