Liverpool şi Manchester City au făcut un prim pas spre semifinalele Ligii Campionilor

Liverpool a făcut un pas mare spre semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o cu 3-1 (2-0) pe Benfica, marţi seara, la Lisabona, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală. ”Cormoranii” s-au impus prin golurile marcate de Ibrahima Konate (17), Sadio Mane (34) şi Luis Diaz (87), golul de onoare al ”vulturilor” fiind reuşit de uruguayanul Darwin Nunez (49). Trupa lui Klopp a confirmat pe ”Da Luz” perioada excelentă prin care trece, cu 17 victorii în ultimele 18 meciuri în toate competiţiile. Liverpool s-a impus în ultimele opt meciuri jucate în deplasare, indiferent de competiţie, iar în şase dintre acestea nu a primit gol. Manşa secundă se va juca pe 13 aprilie.

„Cormoranii” confirmă perioada excelentă, iar Guardiola nu i-a dat şanse lui Simeone

Manchester City, finalista din sezonul trecut, a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 1-0 (0-0), pe Etihad Stadium, într-o partidă din prima manşă a sferturilor de finală. După o primă repriză fără niciun şut pe spaţiul ambelor porţi, diferenţa fost făcută de golul marcate de belgianul Kevin De Bruyne (70), cu un şut din unghi. Phil Foden a furnizat o pasă genială, la doar câteva zeci de secunde de la intrarea sa pe gazon. Arbitrul Istvan Kovacs s-a achitat bine de misiune, în ciuda unui final destul de tensionat, în care a fost nevoit să arate patru cartonaşe galbene. Manşa secundă se va juca pe 13 aprilie, la Madrid.