Liverpool se califică în finala Ligii Campionilor, unde va da peste Real sau City!

Liverpool s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Villarreal cu scorul de 3-2 (0-2), marţi seara, în deplasare, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. ”Cormoranii”, care au câştigat pe Anfield cu 2-0, au făcut o primă repriză foarte slabă şi au fost conduşi la pauză cu 2-0, prin golurile marcate de Boulaye Dia (3) şi Francis Coquelin (41). Jurgen Klopp a făcut ajustările necesare la cabine, l-a introdus pe Luiz Diaz şi Liverpool a reuşit să înscrie de trei ori în mai puţin de un sfert de oră, prin Fabinho (62), Luis Diaz (67), Sadio Mane (74), scufundând la propriu ”Submarinul galben”.

Real Madrid şi City se înfruntă astăzi, pe Bernabeu

‘Cormoranii” au doar două eşecuri în ultimele lor 18 partide în competiţie şi au marcat în fiecare din ultimele 12 partide jucate în deplasare. Liverpool s-a calificat în cea de-a zecea sa finală în cea mai importantă competiţie europeană intercluburi, urmând să o înfrunte pe Real Madrid sau Manchester City pe 28 mai, pe Stade de France. ”Reds” au câştigat trofeul de şase ori. Real şi City se înfruntă astăzi, ora 22, pe Santiago Bernabeu, după ce englezii s-au impus în tur cu 4-3.