Lipova – „U” Craiova şi Pecica – Crişul, în prima etapă din „C4”!

by Sorin Haut
Please follow and like us:

Astăzi, 12 august, la Casa Fotbalului, în sala „Nicolae Dobrin”, FRF a organizat tragerea la sorţi pentru stabilirea calendarului competiţional al ediţiei 2019-2020 a Ligii 3. Procedura de stabilire a programului s-a făcut pe baza Tabelei Berger pentru 16 echipe.

În urma tragerii la sorţi, echipelor din Seria a IV-a le-au fost repartizate următoarele numere:

Şoimii Lipova – 7 (a solicitată să joace acasă)
ACSO Filiaşi – 9 (a cerul expres de reprezentantul său, preşedintele Florin Spînu, fiindcă nu poate juca acasă în prima etapă, deoarece nu a finalizat lucrările de la stadion)
Crişul Chişineu Criş – 15 (a solicitată să joace în deplasare)
U Craiova 1948 SA – 10 (a solicitată să joace în deplasare)
Progresul Pecica – 2 (acasă, nou-promovată)
Gilortul Târgu Cărbuneşti – 8 (acasă, nou-promovată)
Viitorul Dăeşti – 5 (acasă, nou-promovată)
Fortuna Becicherecu Mic – 1 (acasă, nou-promovată)
ACS Poli Timişoara – 16
Flacăra Horezu – 11
CS Comunal Dumbrăviţa – 3
Gloria Lunca Teuz Cermei -13
Naţional Sebiş – 6
CS Hunedoara – 12
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – 4
LPS Cetate Deva – 14

* ACS Poli Timişoara – retrogradată din Liga 2;
** LPS Cetate Deva – reprimită în Liga 3 după ce retrogradase de pe locul 13;
*** U Craiova 1948 SA şi Flacăra Horezu – mutate în Seria a IV-a din Seria a III-a;
**** Gilortul Târgu Cărbuneşti, Viitorul Dăeşti, Fortuna Becicherecu Mic, Progresul Pecica – promovate din Liga 4;
***** FC Avrig – fostă componentă a seriei, s-a retras din competiţie;
****** Faţă de ediţia trecută, Industria Galda şi Unirea 1924 Alba Iulia au dispărut din această serie, fiind mutate în Seria a V-a.
******* ACS Dumbrăviţa şi-a cesionat activitatea sportivă şi dreptul de participare în competiţiile de seniori şi de juniori către CS Comunal Dumbrăviţa. Astfel, ACS Dumbrăviţa a fost dezafiliată provizoriu, în locul ei fiind afiliată, tot provizoriu, CS Comunal Dumbrăviţa;
******** Metalurgistul Cugir a fost mutată în Seria a V-a, iar în locul ei a fost adusă ACSO Filiaşi, din Seria a IV-a.

Iată calendarul campionatului Seriei a IV-a a Ligii 3, ediţia 2019-2020:

TURUL CAMPIONATULUI

Etapa 1 – 24 august 2019

Fortuna Becicherecu Mic – ACS Poli Timişoara
Progresul Pecica – Crişul Chişineu Criş
CS Comunal Dumbrăviţa – LPS Cetate Deva
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Gloria Lunca Teuz Cermei
Viitorul Dăeşti – CS Hunedoara
Naţional Sebiş – Flacăra Horezu
Şoimii Lipova – U Craiova 1948 SA
Gilortul Târgu Cărbuneşti – ACSO Filiaşi

Etapa a 2-a – 31 august 2019
Etapa a 3-a – 07 septembrie 2019
Etapa a 4-a – 14 septembrie 2019
Etapa a 5-a – 21 septembrie 2019
Etapa a 6-a – 28 septembrie 2019
Etapa a 7-a – 05 octombrie 2019
Etapa a 8-a – 12 octombrie 2019
Etapa a 9-a – 19 octombrie 2019
Etapa a 10-a – 26 octombrie 2019
Etapa a 11-a – 02 noiembrie 2019
Etapa a 12-a – 09 noiembrie 2019
Etapa a 13-a – 16 noiembrie 2019
Etapa a 14-a – 23 noiembrie 2019
Etapa a 15-a – 30 noiembrie 2019

RETURUL CAMPIONATULUI

Etapa a 16-a – 07 martie 2020
Etapa a 17-a – 14 mart:e 2020
Etapa a 18-a – 21 martie 2020
Etapa a 19-a – 28 martie 2020
Etapa a 20-a – 04 aprilie 2020
Etapa a 21-a – 08 aprilie 2020 (intermediară)
Etapa a 22-a – 11 aprilie 2020
Etapa a 23-a – 17 aprilie 2020
Etapa a 24-a – 25 aprilie 2020
Etapa a 25-a – 02 mai 2020
Etapa a 26-a – 06 mai 2020 (intermediară)
Etapa a 27-a – 09 mai 2020
Etapa a 28-a – 16 mai 2020
Etapa a 29-a – 23 mai 2020
Etapa a 30-a – 30 mai 2020.

Sursă: liga2prosport.ro

 

Facebook Comments