Lipova şi Sebişul merg mai departe în Cupa României

Şoimii Lipova s-a impus clar astăzi, scor 3-0, în faţa Gloriei Lunca Teuz Cermei, într-un meci contând pentru turul doi al Cupei României la fotbal.

Nou promovata în Liga a III-a a făcut diferenţa prin golurile marcate de Vasinc, din penalty, în minutul 26, după un fault al lui Ianc asupra lui Trabalka, Copil, în minutul 34, fostul utist finalizând un contraatac şi Trabalka (foto), în minutul 68.

Astfel, Şoimii Lipova îşi continuă parcursul din Cupa României, iar victoriile fără gol primit, 6-0 cu Giarmata şi 3-0 cu Cermeiul, le dau moral băieţilor lui Flavius Sabău, care au ambiţia de a aduce la Arad măcar o echipă de ligă secundă.

Lipova şi Cermeiul se vor înfrunta şi pe 2 septembrie, în etapa a doua din Liga a III-a, seria 4, atunci când trupa tandemului Nagy – Anca va încerca să îşi ia revanşa.

Lipova: Bujor – Kocsis, Calvin, Pașcu (70 Bercu), Tomuț – Piț, Bier, S.Popa (75 Jichici), Copil – Trabalka (75 Filimon), Vasinc
Cermei: Bodea – Rogojanu, Cotoc, Gurban, Suslak – Ianc – Diarra (70 Mager), Nistor, N.Varga (71 Brînduşe), C.Vereș (60 Aldan) – Sulea.

O altă reprezentantă a judeţului nostru, Naţional Sebiş, avansează şi ea mai departe în Cupa României.

În aceeaşi fază a competiţiei, formaţia pregătită de Alin Chiţa s-a impus cu 3-0 în deplasare la bihorenii de la Diosig Bihardioszeg, prin reuşitele lui Cl.Vereş, în minutele 17 şi 58 şi Pîslaru, în minutul 87.

Sebişul se califică, astfel, fără emoţii, în turul trei al Cupei României şi aşteaptă cu încredere şi debutul Ligii a III-a.

Chiţa a început în formula: Moroz – Siminic, Bârsănel, Basic, Dumitrache – Pîslaru, Livan (46 Ruţă) – Săulescu, Petculescu (74 Susan), Cl.Vereș (80 Tatulea) – Ionică.