Lipova şi Pecica, victorii la scor în ultimele amicale. Rezultatele testelor din weekend

Șoimii Lipova s-a deplasat în weekend la Felnac, unde a jucat un nou amical, pe probabil cel mai bun gazon din județ. Gazdele de la Victoria au dat o replică foarte bună în primele 45 de minute, în fața viceliderului din C8.  În prima repriză, „VI-FE” a stat destul de bine în teren și chiar și-a creat ocazii bune de poartă, prin Băd și Pasăre. Lipovanii au replicat prin Kevin Trabalka, dar tacantul crescut de UTA nu a fost în zi de gol. Diferenţa de valoare şi până la urmă şi de pregătire în plus s-a văzut în mitanul secund, când băieții lui Sabău și Ciubăncan s-au impus fără probleme. Gherasim a deschis scorul în minutul 53, cu un șut în vinclu de la 18 metri, iar Paulevici a făcut 2-0 cinci minute mai târziu. Băimăreanul Răzvan Ardelean a închis conturile în minutele 72 și 81, cu o dublă. Iată şi formaţiile aliniate de Lucian Ciba şi Flavius Sabău în acest amical: Felnac – Rusu – Nichituț, Șiclovan, Istin, Edu – Drâglă, S. Bogan, Corbei, Măgulean – Pasăre, Băd. Au mai intrat: Nichici – Ancheș, Păulin, Corbu; Lipova (repriza I): Buta – Nagy, Pop, Bercu, Stoin – Simedru, Sahli, Prună, Trip – Trabalka, D. Ciubăncan; Lipova (repriza a II-a): Iliescu – Hațegan, Bercu, Polgar, Filimon – Vlad, Gavrilă, Ristin, Gherasim – Ardelean, Paulevici. Lipova urmează să înceapă din această săptămână meciurile pe puncte din returul Ligii a III-a, iar Felnacul mai are la dispoziţie două săptămâni pentru a pregăti startul mini-sezonului de Liga 4 Arad.

Felnacul a ţinut piept o repriză viceliderului din C8, Crişul scârţâie din cauza absenţelor

Alte două divizionare terţe arădene au disputat şi ele amicale în weekend: Crişul Chişineu Criş a cedat cu 0-1 în faţa Ghirodei. Unicul gol al testului de pe arena „Aurel Ardelean” a fost marcat de ugandezul Kayondo. Velici şi Susan au ratat cele mai mari şanse ale liderului seriei a opta din eşalonul terţ. „Ştili” Abrudean a folosit următoarea formulă: Zamfir – Pătlăgică, Teședan, Nistor, Siminic – Suslak, Mihuța, Ciobotariu – Haloș, Velici, Susan. Au mai intrat: Clej, Cocriș, Busuioc. Crişul a avut numeroase absenţe, iar la primul meci pe puncte din acest an, cel cu ACS Poli, au ceva şanse să revină în echipă doar Ciornei și Pavel. În rest, Modan, Budur și Sabău rămân în „infirmerie”. În schimb, Progresul Pecica a făcut spectacol în ultim joc de verificare, 5-1 cu colega de serie din C8, Progresul Ezeriş. Capătă 2, unul din penalty, Simon 2 şi Iuga au marcat pentru pecicani. Dan Stupar a început amicalul din „Pădurice” cu: Dagău (75 Iosub) – Rosenblum, Wild, Bilia (46 Țugulescu), Aldan – A. Iuga (65 Diarrassouba), Rădulescu – Morar (46 Călin), Simion, Bozian (65 Smith) – Capătă (75 Răchită).

Prim divizionarele judeţene, în febra amicalelor: victorii pentru Sântana, Păuliş şi Ineu

În wekend s-au disputat şi alte amicale cu echipe arădene implicate, în special prim divizionare județene, care și-au testat potențialul cu două săptămâni înainte de startul mini-sezonului din Liga 4. Iată rezultatele consemnate: CS Beliu – Gloria LT Cermei 1-3 (S. Mako / Al. Sabău 2, Mateucă), Victoria Zăbrani – Păulișana Păuliș 1-2 (Zele / D. Marc, C. Gâlcă), Podgoria Pâncota – Unirea Sântana 1-3 (Cl. Balaban/ Savin, Cl. Popa, Cl. Berar), CS Ineu – Șoimii Șimand 4-0 (Fl. Lazea, Burlă, Bîrdan, D. Florea), CS Glogovăț – CS Socodor 3-0 (Mărculescu, Gornic, Kocsis), UTA U17 – UTA U16 3-0 (Boiț 3), Podgoria Ghioroc – UTA U19  3-5 (V. Roșu 2, D. Popa / Negoescu, Rotea, Onișor, Borcea, Bortiș).