Lipova şi Crişul câştigă şi se luptă pentru titlul de campioană de toamnă!

Luptă acerbă în seria a opta din eşalonul terţ fotbalistic, acolo unde două din reprezentantele judeţului nostru se luptă pentru primul loc la finalul turului. Şoimii Lipova rămâne prima în clasament, după victoria concludentă de astăzi, 3-0, de pe terenul codaşei nou promovate din Ezeriş. Cărăşenii i-au pus gând rău Lipovei, dar declaraţiile nu s-au concretizat şi pe teren, unde “şoimii” lui Flavius Sabău au făcut legea. Filimon a fost omul meciului, cu un hatrick, goluri marcate în minutele 33, 54 şi 76. Joc bun şi rezultat pe măsură pentru liderul din “C8”, care rămâne la un punct peste conjudeţeana Crişul, trupa lui “Ştili” Abrudean având însă un meci mai puţin disputat. Lipova a evoluat la Caransebeş în formula: Iliescu – Polgar (62 Gherasim), Bercu, A.Popa, Prună – Trip (64 Simon),  D.Pop, M.Popa, Gavrilă (77 Ciubăncan) – Filimon (77 Dolga), Codoban (62 Vlad). Crişul Chişineu Criş a obţinut şi ea o victorie importantă, scor 2-1, în meciul de astăzi de pe teren propriu cu CSC Dumbrăviţa, echipă ce vine dintr-o localitate aflată în carantină! Golurile lui Ciornei, din minutul 21 şi Susan, din minutul 64, s-au dovedit decisive în stabilirea învingătoarei, timişenii având puterea doar să reducă din handicap, prin Jichici, în minutul 73.  Succes foarte important pentru chişoani, care rămân la un punct în spatele Lipovei şi cu măcar un egal în restanţa de miercuri, de la Pecica, pot prelua din nou şefia seriei, la final de tur!

Cermeiul pierde cu Periam şi rămâne în subsol

Adrian Abrudean a început partida cu Dumbrăviţa în formula: Zamfir – Haloș, Sabău, Nistor, Siminic – Ciornei (60 Budur), Al. Pavel, Suslak (76 Clej), Sulsan – Sulea (76 Teşedan), Modan. În acest an se mai joacă şi prima etapă din retur, cu Lipova deplasându-se la Cermei, iar Crişul având meci tot acasă, cu Ghiroda. Aşadar, luptă strânsă pentru primul loc la final de 2020, în seria a opta din Liga a III-a. Revenind la etapa a noua, am consemnat şi o înfrângere în dreptul echipelor arădene. Gloria Lunca Teuz Cermei a cedat pe teren propriu, scor 0-2, în faţa nou promovatei timişene din Periam. Mager, în minutul 45 şi Artimon, la zece minute de la reluare, au făcut diferenţa pentru oaspeţi, care evadează din zona periculoasă. În schimb, Cermeiul rămâne pe locul opt şi continuă să sufere pe acest final de an. Vă reamintim că Progresul Pecica şi-a amânat şi meciul cu Becicherecu Mic, pe motiv de cazuri multiple de coronavirus.