Lipova pierde dar păstrează şanse de calificare, Crişul învinsă de sibieni şi arbitri

Viitorul Şelimbăr a luat, astăzi, o opţiune aproape decisivă pentru calificarea în etapa a doua a barajului de promovare în Liga a II-a. Sibienii nu au impresionat însă la Chişineu Criş, unde au câştigat cu ajutorul arbitrilor şi cu destul scandal, după nişte decizii la limită ale brigăzii conduse de clujeanul Sorin Vădana. Două au fost momentele psihologice şi fierbinţi ale meciului de la Chişineu Criş, consemnate în decurs de doar trei minute. Mai întâi, în minutul 20, Vâtcă a respins mingea dincolo de linia porţii la reluarea lui Sabău, sau cel puţin aşa susţin gazdele. Apoi, în decurs de două minute, Ciornei a fost eliminat pentru două galbene, primul pentru proteste şi al doilea pentru o presupusă simulare undeva aproape de mijlocul terenului! Chiar şi în inferioritate numerică, trupa lui „Ştili” Abrudean nu a fost cu nimic mai prejos decât adversara sa, iar Modan a fost în trei rânduri aproape de gol până la pauză. Diferenţa avea să fie făcută de oaspeţi abia în partea a doua, dar cu destulă şansă, Roşu marcând în minutul 56, cu o reluare din opt metri, sub bară, după ce mingea i-a revenit din bară în urma unei lovituri cu capul al lui Cârstoiu. Conturile au fost încheiat definitiv cu şapte minute înainte de final, când Vişa a marcat cu un şut imparabil de la 18 metri, după o respingere nefericită. Gazdele şi-au mai creat câteva şanse în partea a doua, Sabău, Haloş şi Mihuţa ratând însă ţinta şi golul de onoare. Crişul pierde nemeritat, cu 2-0 şi îşi cam ia adio de la calificare, fiind greu de crezut că va reuşi să întoarcă rezultatul în returul de peste o săptămână, de la Şelimbăr, în faţa unei echipe neînvinse de peste un an, dar care nu a impresionat prea mult. Adrian Abrudean a început partida cu: Zamfir –  Haloș, Sabău, Nistor, Siminic – Pavel (67 Budur), Suslak (81 Busuioc), Susan – Clej (81 Mihuţa), Modan, Ciornei.

Crişul a jucat mai mult de o oră în zece oameni! Salhi ţine Lipova în joc

Tot învinsă a părăsit terenul, astăzi şi campioana seriei a opta din Liga a III-a, Şoimii Lipova, doar că formaţia pregătită de Flavius Sabău păstrează şanse bune de calificare în barajul decisiv pentru promovare! A fost 2-1 în turul primei etape a barajului pentru Măgura Cisnădie, a doua clasată în seria a şaptea, serie dominată copios de Şelimbăr. Prima repriză a aparţinut Lipovei, care a ratat patru ocazii clare, prin Paulevici, de trei ori şi Trabalka o dată, însă cei care au înscris au fost sibienii, prin Bărculeţ, în minutul 30. Lipova nu a mai jucat la fel de bine în  partea a doua, iar Ban a făcut 2-0 în minutul 65, cu un şut imparabil sub bară, din zece metri, în urma unei centrări a lui Stoia. Şoimii a redus din handicap peste trei minute, atunci când Salhi a marcat din zece metri, după un corner executat de Gavrilă. Echipa lui Sabău a dominat clar pe final şi putea să egaleze la ocazia mare a lui Polgar, mingea şutată de acesta fiind respinsă de pe linia porţii de un fundaş advers. Victorie la limită pentru Cisnădie, dar calificarea se joacă săptămâna viitoare, pe arena Banatul din Sânnicolau Mic. Lipova a început cu: Iliescu – Nagy, Polgar, A.Popa, Filimon – Gavrilă (84 Ardelean), Salhi, Gherasim (81 D.Pop), Trip (69 Vlad) – Trabalka (84 Simedru), Paulevici (81 Stoin).