Lipova nu a mai iertat-o pe Crișul și merge în primul baraj de promovare, cu CSM Deva!

Șoimii Lipova a trecut vineri cu 2-1 de conjudețeana Crișul Chișineu Criș, în ultima etapă a play-off-ului din C8. Trupa lui Dan Stupar nu și-a mai umflat mușchii precum în precedentele două meciuri din play-off, când nu a pierdut în fața lipovanilor și viceliderul și-a îndeplinit obiectivul stagional, calificarea în barajele de promovare pentru Liga a II-a! Un nou rezultat notabil pentru formația prezidată de Radu Pop și condusă de pe banca tehnică de Adrian Abrudean. Gavrilă a deschis scorul în minutul 30 pentru Șoimii, iar Modan a majorat diferența după o oră de joc, dintr-un penalty acordat la un fault asupra lui Susan. Concluzia s-a scris în minutul 83, când Blickling a stabilit scorul final, 2-1 pentru Lipova, care avea nevoie de doar un punct pentru a-și asigura barajul, pentru a nu mai sta la mâna rezultatului de la Ghiroda, oricum favorabil.

Pecica câștigă play-out-ul, victorie inutilă a Ineului cu Cermeiul

Șoimii a început meciul cu: Poiană – Sabău, Giosu, A. Popa – Petruț, Susan (64 Rusu), D. Pop, Pamfile (64 Jichici) – Gavrilă (46 Clej), Modan (92 Cristiu), O. Bulza. Dincolo, în play-out, Progresul Pecica a întors spectaculos la Periam și își asigură câștigarea play-out-ului. Ineul câștigă inutil duelul suferinței cu Cermeiul, punctul scos de cei de la Pobeda la Buziaș salvându-i pe oaspeți de la retrogradare. Astfel, cele două reprezentante ale județului nostru retrogradează!

Avântul Periam – Progresul Pecica 3-4

Sîntean 54 – penalty, Viașu 57, Baranyi 59 / Puie 2, Răchită 39, Arsene 82 – penalty, Aldan 88.

ACB Ineu – Gloria Lunca Teuz Cermei  3-1