Lipova câştigă la ultima fază derby-ul de play-off, de la Ghiroda, iar Crişul bate la Dumbrăviţa!

Start excelent pentru cele două reprezentante ale judeţului nostru în play-off-ul seriei a opta din Liga a III-a la fotbal. În runda inaugurală, Şoimii Lipova a câştigat cu 2-1 în fieful liderului Ghiroda şi Giarmata Vii, cu un gol marcat în al patrulea minut de prelungiri, chiar la ultima fază! Echipa lui Flavius Sabău a deschis scorul în minutul 12 dintr-un penalty scos şi transformat de Filimon. Modan, în două rânduri şi Brad au mai ratat în prima repriză alte ocazii mari. Scăpaţi de forcingul „şoimilor”, timişenii au fost mai insistenţi în partea a doua şi au egalat prin Jichici, care a înscris cu capul din şase metri, în minutul 57. Cu trei minute mai devreme, Buta apărase penalty-ul executat de Mancaș, după un henț în careu comis de Gavrilă. În ultima jumătate de oră s-a jucat pe contre, dar părea că derby-ul se va încheia nedecis. A venit însă minutul 94, atunci când Filimon a pătruns în careu şi a şutat puternic, portarul gazdelor a respins în faţă, iar nou intratul Andrei Rusu (foto, 2004), junior din propria pepinieră, a înscris din careul de şase metri! Victorie mare pentru Lipova, care face 30 de puncte şi se apropie de adversara ei la opt lungimi, dar şi mai important, vine la un punct în spatele Dumbrăviţei şi la două de conjudeţeana Crişul, locul doi asigurând şi el accederea la barajele de promovare. Şoimii a început meciul în formula: Buta – Aldan, Nicolescu, Giosu, Suslak – Gavrilă, Dobrean (66 Simion), Salhi, Brad (85 Andrei Rusu) – Modan (58 Capătă), Filimon.

Juniorul Rusu a adus trei puncte mari pentru „şoimi”, Păşcălău a oprit seria Dumbrăviţei

Crişul a pierdut pe linie în primele meciuri ale primăverii şi chiar şi acasă, în faţa codaşelor din Curtici şi Periam, iar Dumbrăviţa era la celălalt pol, cu nouă puncte din nouă posibile, serie ce a propulsat-o pe locul doi la finalul sezonului regulat din C8. Aşadar, nimic nu anunţa victoria de astăzi a formaţiei lui “Ştili” Abrudean, care s-a impus cu 1-0, prin reuşita semnată de Patrick Păşcălău în minutul 45, cu un şut fără preluare din opt metri. Crişul s-a apărat atent şi putea să mai marcheze pe contraatac, dar în final a câştigat trei puncte mari, făcând rocada cu timişenii şi urcând pe locul doi în play-off, cu 32 de puncte. Abrudean a început cu: Blaga – Pașca, Sabău, Nistor – Clej (92 Ciornei), Tănase, Susan, Siminic – Mâneran (60 Haloş), Pășcălău (65 Păşcălău), Ciubotariu. Aşadar, o primă etapă fastă de play-off pentru Lipova şi Crişul, cele două menţinându-se cu şanse bune în cursa pentru promovare. (foto: Costel Şerban)