Lipova a smuls o victorie mare în prelungiri, în fieful rivalei din Dumbrăviţa!

Şoimii Lipova a obţinut o victorie dramatică şi foarte importantă, în derby-ul etapei a cincea din „C8”, cu CSC Dumbrăviţa. Cu cazuri de Covid-19 în lot dar şi cu Simion scos din circuit de o accidentare gravă, echipa de pe valea Mureşului avea o misiune grea în meciul cu „alb-verzii” lui Sorin Bălu. Lipovanii au făcut o primă repriză solidă, cu Prună ratând cea mai mare şansă a primelor 45 de minute, şutul său din 8 metri fiind respins miraculos de Miklos, în minutul 32. Ocazia a anunţat însă golul de peste şapte minute, când Vlad a înscris cu un şut plasat de la 18 metri, în urma unei acţiuni frumoase a „şoimilor”. Gazdele au revenit mult mai decise de la vestiare şi deşi nu şi-au creat multe ocazii, au reuşit egalarea la o fază contestată de Lipova: era minutul 67, atunci când Abel Popa l-a tras în careu pe Telescu, acţiune la care însă s-a solicitat offside, motiv pentru proteste. Drăghici a transformat cu precizie penalty-ul, 1-1. Centralul clujean Narcis Bodocan a înclinat serios balanţa în favoarea gazdelor în minutul 77, Polgar fiind eliminat pentru al doilea galben, primit pentru un cot care i l-ar fi aplicat adversarului.

Golul de trei puncte, marcat în inferioritate numerică

Lipova a rezistat însă foarte bine şi putea primi şi ea penalty, dar acelaşi central de pe Someş nu a acordat nimic la o incursiune frumoasă în careu a lui Moise, prins la mijloc între doi jucători ai gazdelor. Oaspeţii au cerut lovitură de la 11 metri, dar s-au ales doar cu un galben pentru proteste, la Codoban. S-a făcut până la urmă dreptate în prelungiri, când Lipova a dat lovitura în minutul 92, Bercu marcând din doi metri după un corner executat de Prună. Timişenii au izbutit să egaleze rapid, însă s-a acordat fault în atac comis de Enciu, care l-a jenat în săritură pe Iliescu. Finalul a declanşat bucuria în tabăra Lipovei, echipa arădeană preluând şefia seriei după acest succes preţios în fieful principalei contracandidate. Flavius Sabău a început partida în formula: Iliescu – Nagy, Bercu, A. Popa, Filimon – Prună, M. Popa, Polgar, Vlad (73 Gherasim) – Trip (80 Codoban), A. Moise (94 A.Gavrilă).