Lipova a rămas lider cu un gol marcat la ultima fază a derby-ului cu Crişul!

Derby-ul judeţean de sâmbătă, pentru şefia seriei a opta din Liga a III-a la fotbal s-a încheiat nedecis. Crişul Chişineu Criş şi Şoimii Lipova au terminat la egalitate, 1-1, după un meci destul de echilibrat şi disputat, gazdele scăpând printre degete victoria, în inferioritate numerică. După o repriză albă şi lipsită de ocazii mari, partea a doua a duelului arădean a fost mult mai animată şi plină de evenimente. În minutul 68, Sabău a fost eliminat pentru al doilea galben şi se părea că liderul Şoimii poate obţine victoria. Cei care au înscris însă au fost chişoanii lui „Ştili” Abrudean, Modan profitând, în minutul 73  de o greşeală mare în defensiva lipovanilor şi marcând de la 18 metri, cu un şut pe lângă Iliescu. După golul de trei puncte de la Dumbrăviţa, când a lovit tot din fază fixă, în prelungiri şi egalul de acasă, cu Ghiroda, cu timişenii egalând în minutul 90, Lipova a păstrat tradiţia finalurilor dramatice. Chiar la ultima fază, în al treilea minut de prelungiri, Filimon a înscris cu capul după un corner executat la colţul lung de Moise. Punct important, cu care trupa lui Flavius Sabău rămâne lider, profitând şi de înfrângerea acasă a Dumbrăviţei, 0-1 cu ACS Poli.

Pecica a defilat la Ghiroda! Cermeiul a întors spectaculos la Ezeriş

Un alt motiv de satisfacţie al preşedintelui echipei din Lipova, Radu Pop (foto), este primul gol în Liga 1 reuşit de puştiul Denis Rusu, împrumutat de UTA chiar de la Lipova. Crişul îşi întrerupe seria de patru victorii la rând, dar dacă nu pierde restanţa de marţi, cu Cermeiul, un alt duel judeţean, preia şefia în serie chiar de la Lipova. Celelalte două echipe arădene din Liga a III-a au obţinut victorii preţioase în acest week-end, în deplasare: Pecica, fără antrenorii Stupar şi Grad – primul pozitiv la Covid-19, iar al doilea răcit – a întrerupt seria negativă de trei înfrângeri fără gol marcat şi a câştigat la scor de tenis în fieful neînvinsei de până acum, Ghiroda (n.n. echipă afectată serios de coronavirus, cu zece cazuri de infectare!), scor 6-2, iar Cermeiul a întors spectaculos pe terenul nou promovatei din Ezeriş, 3-2, cu gol decisiv în minutul 90, după ce a fost condusă cu 2-0!

Liga 3, seria a opta, etapa a şaptea:

CSC Dumbrăvița – ACS Poli Timişoara 0-1
Cl. Matiș (59 – penalty)

Fortuna Becicherecu Mic – Avântul Periam 0-2
Paulevici (74), Gavruță (82)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Progresul Pecica 2-6
Mancaș (13 – penalty), Saizu (76) /  Capătă (33, 58), Rădulescu (50), Mateucă (62), Bozian (87, 90)

Crişul Chişineu Criş – Şoimii Lipova 1-1
Nicu Modan (73) / Vlad Filimon (90+3)

Progresul Ezeriş – Gloria Lunca Teuz Cermei 2-3
Rimovecz (17), Beloescu (57 – penalty) / Ciubotariu (59), D. Filip (61 – penalty), Șimăndan (90)

Marți, 27 octombrie, ora 15:00, restanță din etapa a 5-a

Crișul Chișineu Criș – Gloria Lunca Teuz Cermei

Etapa următoare (30-31 Oct): ACS Poli Timişoara – Cermei, Periam – Ezeriş, Lipova – Becicherecu Mic, Pecica – Chişineu Criş, Dumbrăvița – Ghiroda.