LIPOVA A PIERDUT CU AQUA VEST, DAR INCHEIE PE PODIUM TURUL LIGII A IV-A

Aqua Vest a repetat performanţa de acum câteva etape, când câştiga cu Sîntana. Şi atunci, adversara venea după o victorie împotriva liderului din Pecica, la fel cum s-a întâmplat şi în cazul Lipovei. „Şoimii” sperau înaintea meciului de la Şofronea chiar la titlul neoficial de campioană de toamnă, dar calculele nu s-au potrivit în iarbă. Echipa lui Marius Grad a ratat câteva ocazii mari în meciul cu Aqua Vest, în vreme ce gazdele au marcat din lovitură liberă, prin Cotuna, reuşită consemnată chiar înainte de pauză. În derby-ul ultimei etape a turului, Pecica s-a impus clar în derby-ul cu Zăbraniul, scor 3-1, astfel că Lipova e nevoită să se mulţumească cu locul 3, unul oricum onorabil pentru o nou promovată. După prima parte a campionatului conduce Pecica, 27 de puncte, urmată de Zăbrani, 24 puncte şi Lipova, 23 puncte. Vă reamintim că Gloria a fost exclusă din campionat ca urmare a datoriilor la AJF. Urmează o iarnă interesantă pe valea Mureşului, atâta vreme cât conducerea Lipovei anunţă transferuri în pauza competiţională. Totuşi, Grad a infirmat nu o dată gândurile unei eventuale promovări.

Aqua Vest: Pricope – Bura, Gherasă, Olariu, Gabor, Sînt (Bodescu), Cotuna, Bontea, Prică, Leuca, Miron

Lipova: Trifoi – Iercan (Zoica), Moisă, Țițca, Lăcătuș (Roșuț), Ghergar, Cati, Biro (Bimbo), Iuga, Petrilă, Pavel (Schmidt)

Arbitri: Loredan Bogdan – Emil Cristea, Mihai Stanciu. Observatori AJF: Adrian Apăten, Valer Mărginean