Lipova a încheiat sezonul pe podiumul din C8, iar Curticiul este aproape de salvare

Șoimii Lipova a obținut un rezultat pozitiv în deplasarea de la CSC Dumbrăvița, scor 1-1 şi a încheiat pozitiv sezonul Ligii a III-a la fotbal, pe podiumul seriei a opta, deşi obiectivul clasării pe primele două locuri a fost ratat. În ultima etapă a play-off-ului, divizionara terță din județul nostru a remizat pe arena „Ștefan Dobay”, după reușitele semnate de “ex-ul” Paulevici, în minutul 53, respectiv David Ciubăncan, în minutul 21. Din minutul 49, timișenii au evoluat în zece oameni după eliminarea fundașului Moțiu, cu atât mai mare regretul că nu s-a obţinut victoria. Modan, în două rânduri, Sahli şi Aldan au avut şanse bune de a marca şi de a aduce trei puncte în contul celor de la Şoimii, dar s-a opus ori portarul gazdelor, ori lipovanii au fost imprecişi la finalizare. Lipova a jucat acest ultim meci al sezonului în formula: Buta – Nagy, Nicolescu, Giosu, Aldan – Gavrilă, Dobrean (66 Simion), Sahli, Stoin (75 Capătă) – Ciubăncan, Modan. Scurta gestiune a celor trei antrenori intermediari, Ciubăncan, Polgar şi Bujor, a fost de bun augur, cu o victorie clară în faţa conjudeţenei Crişul Chişineu Criş şi două egaluri, pe terenurile primelor două clasate, Dumbrăviţa şi Ghiroda, echipe ce merg în barajele de promovare.

Dumbrăviţa şi Ghiroda merg la baraj, Crişul pe 4!

Mai exact, „alb-albaștrii” au făcut cinci puncte din nouă posibile în ultimele trei runde. Până la urmă, echipa din Dumbrăvița și-a atins obiectivul pentru această ultimă rundă, luând punctul cu care câştigă seria a opta şi care îi permite să evite în primul baraj puternica CSM Reșița, pe care o va înfrunta Ghiroda şi Giarmata Vii. Va da însă peste o altă echipă valoroasă, CSM Deva. Tot în ultima etapă a play-off-ului, Crişul a pierdut acasă cu Ghiroda, scor 0-1. În clasamentul final din C8, Dumbrăviţa a terminat prima, cu 47 de puncte, urmată de Ghiroda, 46, Lipova, 40 şi Crişul, 37.