Lipova a dat startul revenirii, la Pecica! Rezultate şi clasament

Şoimii Lipova a reuşit să obţină o victorie importantă în duelul arădean de la Pecica, din fieful revelaţiei nou promovate pregătite de Dan Stupar. Mai montaţi şi dornici să îşi treacă în cont victoria, „şoimii” lui Flavius Sabău au deschis scorul prin Sulea, în minutul 22, după o pasă a lui Denis Rusu. Gazdele au egalat însă repede, opt minute mai târziu: Aldan a centrat din corner, iar Wild, nemarcat, a trimis mingea cu capul în plasă.

În partea a doua, Istrate și Bozian şi-au trecut în cont ocazii mari, iar finalul avea să fie dramatic. În minutul 85, Gârlea a respins o minge până la Sulea, acesta a trimis-o în fața porții, iar Rusu nu avea cum să rateze: 1-2. Ocazia meciului i-a aparținut lui Arsene, care a trimis cu capul, de la un metru, peste poartă, în minutul 89.

Pecica a început cu: Gârlea – Ilan (Tamaș), Țugulescu, Wild, Aldan – S. Popa (Tiric), Arsene – Moraru, Bozian, Mager (A. Iuga) – Puie. Lipova a răspuns cu: Iliescu – Nagy (Bercu), Polgar, Lazea, Prună – Vlad, M. Popa, Simion, Istrate – Rusu, Sulea (Banyoi).

Victorie mare pentru lipovani, ce promit să se descătuşeze în etapele următoare. Performera arădeană din C4 e Crişul Chişineu Criş, care după victoria cu 2-0 în faţa Filiaşului, e noul vicelider al campionatului. Cocian, min.17 şi Codrea, min.88 au semnat succesul formaţiei lui „Ştili” Abrudean, ajunsă la al treilea meci fără gol primit.