Liga Campionilor, optimi: Inter nu a rezistat în faţa lui Liverpool, Bayern s-a salvat pe final

Liverpool a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Inter Milano cu scorul de 2-0, miercuri seara, în deplasare, în prima manşă a optimilor. ”Cormoranii” au făcut diferenţa în ultimul sfert de oră al partidei, când au punctat prin brazilianul Roberto Firmino (75), cu o lovitură de cap în urma unui corner, şi prin egipteanul Mohamed Salah (83), cu un şut din mijlocul careului. Acestea au fost, de altfel singurele şuturi pe poartă într-un meci destul de animat, în care celor două formaţii le-a lipsit, însă, precizia. După o foarfecă executată de Thiago Alcantara (Liverpool), în minutul 9, care a trecut peste transversală, Inter a avut o bară, la şutul turcului Hakan Calhanoglu (16). Nerazzurri au avut o oportunitate bună de egalare, după reuşita lui Firmino, dar şutul lui Perisic, din marginea careului, s-a dus puţin peste poartă. Portarul român Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter.

Firmino şi Salah au semnat golurile „cormoranilor”, Coman i-a salvat pe nemţi

În alt meci, Bayern Munchen a evitat in extremis eşecul la Salzburg, în faţa echipei locale, cu care a terminat la egalitate, 1-1. Campioana Austriei a deschis scorul pe contraatac, prin tânărul atacant austriac Chikwubuike Adamu (21), introdus pe teren în minutul 12. Bayern a forţat egalarea în repriza secundă, şi-a creat o serie de şanse de gol, Leroy Sane ratând-o pe cea mai clară (76), reuşind acest lucru abia în minutul 90, prin francezul Kingsley Coman, după centrarea lui Pavard şi pasa lui Thomas Muller. Internaţionalul german Karim Adeyemi, a cărui mamă este româncă, a jucat 87 de minute la RB Salzburg.

Liga Campionilor, optimi de finală:

Paris Saint-Germain – Real Madrid 1-0 (0-0)
A marcat: Kylian Mbappe (90+4).
Lionel Messi (PSG) a ratat un penalty în min. 62 (a apărat Thibault Courtois).

Sporting Lisabona – Manchester City 0-5 (0-4)
Au marcat: Riyad Mahrez (7), Bernardo Silva (17, 44), Phil Foden (32), Raheem Sterling (58).

RB Salzburg – Bayern Munchen 1-1 (1-0)
Au marcat: Chikwubuike Adamu (21), respectiv Kingsley Coman (90).

Inter Milano – Liverpool 0-2 (0-0)
Au marcat: Robert Firmino (75), Mohamed Salah (83).