Liga Campionilor: Manchester City și Real Madrid și-au asigurat accederea în optimile de finală

Manchester City și-a asigurat calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, cu două etape înainte de finalul grupelor, după ce Borussia Dortmund şi Sevilla au remizat (1-1), marţi seara, în celălalt meci din Grupa G. Campioana Angliei a încheiat şi ea la egalitate, 0-0, cu FC Copenhaga, într-un meci în care a ratat un penalty şi a jucat o oră în inferioritate numerică. Campioana en titre, Real Madrid, a evitat in extremis prima sa înfrângere în grupă, încheind nedecis cu Şahtior Doneţk, 1-1, la Varşovia. Ucrainenii au deschis scorul prin Oleksandr Zubkov (46), dar fundaşul german Antonio Rudiger a egalat pentru madrileni în minutele adiţionale (90+6). Nici Real Madrid nu mai poate rata calificarea în optimile UCL.  Campioana Europei are 10 puncte și este urmată în ierarhia grupei F de Leipzig, cu 6 puncte, și Șahtior, cu 5. Celtic este ultima, cu un singur punct. Oricare dintre Leipzig și Șahtior are șanse matematice să o întreacă pe Real Madrid, dar cele două se vor întâlni în meci direct, astfel că doar una dintre ele va rămâne în cursa pentru calificarea în optimi.

Milanul lui Tătărușanu a pierdut cu Chelsea, iar Juventus se prăbușește și în Europa!

Burkinabezul Lassina Traore (Şahtior) a nimerit bara la 1-0 pentru gazde. RB Leipzig a învins-o pe Celtic cu 2-0, la Glasgow, prin golurile reuşite de Timo Werner şi Emil Forsberg, în ultimul sfert de oră al partidei. Chelsea a dispus de AC Milan cu 2-0 pe San Siro, după ce câştigase şi la Londra, cu 3-0. Rossoneri au jucat din min. 18 în zece, Fikayo Tomori (ex-Chelsea) fiind eliminat pentru fault la Mason Mount. Jorginho a transformat penalty-ul acordat (21), londonezii majorând diferenţa prin gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang (34). Portarul Ciprian Tătăruşanu a avut două intervenţii inspirate, în minutul 44 la şutul lui Mount şi în minutul 54, la reluarea lui Aubameyang. Paris Saint-Germain, fără Leo Messi (accidentat), a făcut un nou egal cu Benfica, 1-1. Mbappe a marcat golul parizienilor, din penalty, Joao Mario egalând pentru Benfica, tot din lovitură de pedeapsă.