LIGA A III-A: UTA A PIERDUT DUELUL VESTIC CU ACS POLI

Echipa secundă de la UTA BD, antrenată de Dan Oprescu și Cristi Păcurar, a pierdut partida împotriva celor de la ACS Poli II, scor 0-2, din prima etapă a Ligii a III-a, seria 4. Golurile oaspeților au fost marcate de către arădeanul Emanuel Vasi. Acesta a marcat primul gol în minutul 30, când șutul său din afara careului a fost deviat de către Celea, iar portarul Barna nu a mai avut reacție. În minutul 42 a stabilit scorul final printr-un sut de la 25 de metri care s-a oprit în vinclul porții. Imediat după startul reprizei secunde, jucătorul arădenilor, Gîrbiță, a fost eliminat în urma unui fault.

”Trebuie să recunoaștem când adversarii sunt mai buni ca noi. Ei astăzi (n.n. sâmbătă) au fost cu cel puțin o clasă peste noi din toate punctele de vedere, atât ca posesie, forță, viteză de joc, cât și calități individuale. Poate dacă nu primeam primul gol sau îl primeam mai târziu, era altceva. Chiar am fost mulțumit după cum am început partida, mai ales primele zece minute, după care oaspeții au pus ușor stăpânire pe joc și a venit și golul. A fost un gol norocos, o deviere nefericită. Avem jucători tineri, și-au pierdut încrederea, moralul, ei dorind să facă o figură frumoasă. Al doilea gol a fost o execuție extraordinară care a făcut diferența. Având în vedere că am rămas în zece în a doua repriză, pot spune că a fost mai mult un antrenament fizic pentru noi” au fost cuvintele lui Dan Oprescu la finalul partidei.

UTA II: Barna – Iova, Celea, Wild, Copaci – Gîrbiță, Coadă – Costin, Vlad, Ungurianu– Ignea

Rezerve: Stanciu, Moza, Pop, Ghergar, Rogojan, Vasile

Poli II: Smaranda – Sorescu, Bocșan, Fridrich, Podină – Vasi, Oprea, Mailat, Velcotă – Bîrnoi, Pădurariu.
Sursă: uta-arad.ro