Liga a III-a, seria 8: Lipova nu s-a încurcat cu Poli, Cermeiul a luat nouă la Dumbrăviţa!

Rezultate diametral opuse obţinute de divizionarele terţe arădene, în primele meciuri ale etapei a treia din “C8”. Şoimii Lipova nu s-a încurcat cu ACS Poli, în meciul din Sânnicolau Mic, deşi timişorenii au opus o rezistenţă bună timp de 70 de minute. Trupa lui Flavius Sabău a făcut diferenţa pe final, prin reuşitele lui Bercu, min.73 şi Moise, min.86. Oaspeţii au redus din handicap prin golul lui Daminescu, min.88 şi chiar au dat ceva emoţii lipovanilor, în prelungiri, când Iliescu a salvat la o şansă bună a celor de la Poli. Până la urmă o victorie meritată a “şoimilor”, care au început partida de pe “Banatul” în formula: Iliescu – Nagy, Bercu, A.Popa, Filimon – Prună, Simion, Polgar, Gherasim (62 Moise) – Trip (55 Simon), Codoban (62 Vlad). Lipova face şapte puncte şi se menţine în plutonul fruntaş al seriei. Lider se menţine CSC Dumbrăviţa, timişenii bifând a treia victorie din tot atâtea meciuri. Şi ce victorie, 9-1 cu Gloria Lunca Teuz Cermei! “Sămădăii” au rezistat decent doar o repriză, când tabela arăta doar 2-1, după reuşitele lui Făgărăşanu, min.27 şi Drăghici, min.29, respectiv Koula, min.43.

Crişul şi Pecica joacă, astăzi, pe teren propriu

Gazdele au făcut show după pauză şi au mai înscris de şapte ori, prin Drăghici 2, min.52 şi 63, Morariu, min.50, Făgăraşanu, min.58, Mura, min.72, Enciu, pen. min.82 şi Pituc, min.90. Înfrângere grea pentru Cermei, echipă fără nici un punct în clasament după trei etape. Antrenorul Flavius Moisă şi-a anunţat plecarea după meci, dar preşedintele clubului, Petre Bulza, vrea să îl întoarcă din drum. Cermeiul s-a confruntat cu probleme încă dinaintea meciului din judeţul vecin, portarul Deak având probleme cu legitimarea la FRF, în vreme ce căpitanului Dennis Lazăr îi expirase viza medicală. Moisă a început cu: Stănilă – Filip (68 Gruiescu), R.Iuga, Răzban (46 Pop), Sabău – Ianc (79 Ţurcanu), Pascu – Werner (72 Ivan), L.Bodri (79 Şimăndan), Koula – Ciubotariu. Astăzi, de la ora 17, joacă şi celelalte două divizionare arădene: Crişul Chişineu Criş – Fortuna Becicherecu Mic şi Progresul Pecica – Avântul Periam.