Liderul Sepsi se impune la Arad. ICIM, în nota obişnuită

Univ. Goldiș ICIM a ratat șansa de a produce o nouă surpriză în Liga Națională de baschet. Echipa arădeană a fost învinsă de liderul la zi și campioana en-titre, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Vizitatoarele s-au impus cu 69-63, dar după ce arădencele au condus jocul în prima jumătate.

Sfertul 1 a fost adjudecat de gruparea de pe Mureș cu 23-17, iar la pauza mare s-a intrat cu avantaj de 5 puncte pentru arădence, scor 41-36. Apoi „galben-albastrele” au înscris doar 9 puncte în sfertul al 3-lea, iar Sepsi a revenit spectaculos şi a preluat conducerea pe tabela Sălii Polivalente. McGuire și Nagy au dat semnalul revenirii şi ICIM-ul a rămas în cărţi cu 10 minute înainte de final, scor 50-52.

Cu toate că fetele pregătite de Stacey Nolan au mai avut câteva șanse de a întoarce soarta disputei, au fost irosite poate prea ușor. Cu o bancă mult mai lungă, vizitatoarele au tranșat disputa în favoarea lor, impunându-se în cele din urmă la 6 puncte diferență, scor 69-63.

Univ Goldiş ICIM Arad – Sepsi Sf. Gheorghe 63-69 (23-17, 18-19, 9-16, 13-17)

Marcatoare pentru arădene au fost Nagy 20 puncte, McGuire 12, Hadzovic 9 (1×3), Stroman 9, Karakasevic 7 și Pasic 6. De partea cealată, covăsnencele au punctat prin Jeffrey 16 puncte (1×3), Thopson 16, Pfirman 15, Marshall 8, Părău 6, Huţanu 5 și Kilin 3 (1×3).

Sursă: baschetarad.ro