LIDERUL S-A DISTRAT CU ULTIMA CLASATA: PECICA – SINICOLAU MIC 6-0

Progresul Pecica a avut misiune uşoară în meciul de sâmbătă, împotriva „lanternei roşii”. Echipa lui Mihai Petcuţ a câştigat cu 6-0 fără să forţeze prea mult, în faţa unei grupări care are totuşi meritul de a fi jucat fotbal, fără să se baricadeze în faţa propriului careu. La pauză era doar 1-0, după golul marcat de Riviş, dar în repriza a doua s-a jucat aproape într-un singur sens, astfel că cei de la Banatul Sînicolau Mic au mai scos mingea din plasă de încă cinci ori. Tegbo a reuşit dubla, iar Peii, Trif şi Arsene şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor. Pecica a început în formula: Rus – Cornea, Trif, Gabor (Şiclovan), A. Ponta (G. Ponta), Marinescu (Gavriş), Fritea, Tegbo, Arsene, Peii (Lawal), Riviş.

Petcuţ: „Să scoatem maximul posibil!”

Un meci lejer, dar pe care l-am tratat foarte serios, până la urmă s-a văzut clar diferenţa de valoare. Ce mi-a plăcut la Banatul a fost faptul că au încercat să joace fotbal, astfel că a ieşit un meci frumos. Nu am niciun motiv să le reproşez ceva jucătorilor, sunt bucuros că nu am primit gol şi că suntem constanţi. De când am preluat eu echipa avem victorii pe linie şi ne-am distanţat în frunte, sper ca în ultimele patru etape să scoatem maximul posibil”, ne-a declarat antrenorul liderului, Mihai Petcuţ.

Regrete pentru Gloria

După nouă etape, Progresul Pecica se uită de sus la adversarele sale din eşalonul patru, dar Petcuţ ştie că multe se mai pot întâmpla până la finalul sezonului: „Pecica şi Gloria au pornit favorite la promovare. Multe se mai pot întâmpla până la final, trăim vremuri în care nu ştim ce o să fie mâine. Mi-ar părea sincer rău ca Gloria să se desfiinţeze, este o echipă frumoasă, de tradiţie, la care am antrenat şi eu. Locul lor nu e în Liga a 4-a, este dureros să îi văd aici”, mai spune Petcuţ.