Liderul FCSB s-a prăbușit la Arad! UTA a crezut în șansa ei și obține o victorie uriașă

UTA și FCSB au închis în această seară etapa a șaptea a SuperLigii, pe o Arenă Francisc Neuman arhiplină. Mircea Rednic a surprins cu linia defensivă, din care a lipsit Benga, Stahl începând și el titular in linia de trei din spatele lui Cooper. De cealaltă parte, liderul a aliniat tot ce avea mai bun la dispoziție. Șut și Băluță au fost indisponibili din tabăra roș-albastră. UTA a început timorată meciul și oaspeții au profitat, Coman marcând în minutul 4 cu un șut plasat din 12 metri, după o pasă a lui Olaru, dar cu largul concurs al apărătorilor arădeni. Se putea face chiar 0-2 dacă Olaru nu ar fi greșit de puțin ținta, singur cu Iacob.

Coman, înger și demon! FCSB a avut doi eliminați

Echipa lui Rednic s-a trezit din pumni și în minutul 12, Stahl a cerut penalty la intervenția în careu a lui Pantea. Găman nu a dictat inițial nimic, dar la solicitarea VAR, a revăzut faza și după vreo cinci minute a dictat lovitură de la 11 metri. Fabry a executat precis și s-a făcut 1-1. Surprinzător, UTA a prins aripi după egalare și a fost mai periculoasă până la pauză, Rareș Pop și Cooper fiind aproape de gol. Bucureștenii au măcinat în gol și în prelungirile primei reprize au rămas în 10 oameni, după ce Pantea a făcut henț pe o degajare a lui Iacob și a primit al doilea galben.

Fabry și Cooper au semnat reușitele succesului

După un debut slab de repriză secundă, jocul s-a aprins în minutul 59, când Olaru a pătruns în careu și a trimis pentru Compagno, dar Abeid a salvat la un metru de poartă. La faza imediat următoare, Rareș Pop a trimis la 14 metri pentru Cooper, care a trimis plasat și a făcut 2-1, declanșând nebunia în tribune! FCSB l-a pierdut pe Chiricheș, accidentat, prilej pentru debutul lui Ngezana. Totul s-a năruit pentru lider în minutul 82, când Coman l-a lovit pe Markov și a văzut și el al doilea galben, lăsându-și echipa în 9 oameni!

Liderul a fost o fantomă, UTA își dă restart în SuperLiga!

UTA a negociat bine dubla superioritate numerică și nu a mai avut emoții în prelungiri, scor final 2-1! Finalul a consemnat o bucurie imensă în tabăra arădeană, în vreme ce FCSB a dezamăgit total, suferind primul eșec stagional. În schimb, UTA își dă restart și impresionează într-un meci când poate nici cei mai optimiști suporteri nu sperau.

UTA: Fl. Iacob – Rodrigues, Stolnik, Markov, Abeid – Freitas (79 Carp), Marku – R. Pop (90 Cr.Mihai), Fabry (90 Holst), Stahl (79 Dumitrașcu) – Cooper (63 Vucenovic). Antrenor: Mircea Rednic.

FCSB: Târnovanu – A. Pantea, Dawa, Chiricheș (77 Ngezana), Radunovic – Ov. Popescu, Djokovic (77 Crețu), Olaru –  D. Miculescu (46 Oct.Popescu), Compagno (69 Radaslavescu), Fl. Coman. Antrenor: Elias Charalambous

Arbitri: George Găman (Craiova) – Adrian Popescu (Craiova) și Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă: Marius Omuţ (Satu Mare).

Camera VAR: Szabolcs Kovacs (Carei) și Viorel Flueran (Craiova),

Observator FRF: Marcel Savaniu (Satu Mare).

Delegat LPF: Claudiu Boariu (Mediaș).